Olen yrittänyt löytää kirjoja keskitysleireistä ja antisemitismistä mutta tulos on jäänyt aika laihaksi. Onkohan jollakin tiedossa joitain alaa käsitteleviä kirjoja?
-kiitos
-kiitos
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
on ehdoton, vaikkakin hän on paikoin hyvin mustavalkoinen vastakkainasetteluissaan.
Kuuluisin teos on Exodus, jossa pääasiassa liikutaan Israelissa sodan jälkeen, mutta antisemitismi on luonnollisesti kantavia elemnettejä. Vähemmän tunnettu teos, mutta mielestäni aivan yhtä vaikuttava, on Mila 18, joka kertoo Warsovan geton kapinasta.
Antisemistismin historiasta kertoo kattavasti mutta silti kansantajuisesti Eero Kuparisen Alexandriasta Auschwitziin.
Aikansa kohujuttu oli Polttouhrit, tekijää en muista. Kirjana on ilmestynyt myös Schindlerin lista. Schindlerin listaan liittyen on uusi kirja markkinoilla, Punatakkinen tyttö, joka kertoo filmissä kuvatun "alkuperäisen" punatakkisen tytön kohtalon, kirjoittajina tyttö itse, Roma Ligocka, toimittanut Iris von Finkenstein. Puolalaissyntyinen ohjaaja Agnieszka Holland'n tunnettu elokuva on Europa, Europa, joka on tositapahtumiin perustuva, myös kirjana, aivan uskomattomalta tuntuva ihmiskohtalo.
Uskonnollisen kirjallisuuden alta löytyy paljon teoksia, jotka useimmiten perustuvat "kunnon kristittyjen" ponnisteluihin uhrien pelastamiseksi.
Kadonnutta juutalaista maailmaa etsivän ehdoton suosikki on Isaac Baschevits Singer - hän ei kirjoita leireistä mutta kuvaa erinomaisella taidolla Itä-Euroopan juutalaisia ja heidän kulttuuriaan. Hän ei kaunistele (Uriksen juutalaiset ovat järjestään myyttisiin mittoihin kohoavia sankareita) hahmojaan, he ovta ihmisiä suuruuksineen ja puutteineen.
Solzenitsinkin täytyy porukkaan ehdottomana klassikkona lisätä.
Ilmeistä on, että juutalaiset olisivat tulleet kokemaan kunnon puhdistuksen myös Neuvostoliitossa, mutta Stalinin kuolema ehti ensin...
Polttouhrien kirjoittaja on Gerald Green. Viime vuosina on ilmestynyt useita keskitysleiriläisten omaisten tekemiä raportti- ja haastattelukirjoja. Uskoisin kirjastonhoitajan osaavan neuvoa, mistä ne löytyvät.
semmoinen kun peter englund: kirjeitä nollapisteestä
siinä on ainakin jotain,
ja sitten tietenkin anne frankin päiväkirja on yksi.
Fenelonin Auschwitzin tyttöorkesteri.
Huomaa, että keskitysleirit on yllättävän vanha ilmiö. Keksitty Yhdysvaltain sisällissodassa. Eli keskitysleiritarinoita on muitakin, kuin toisen maailmansodan ajoista kertovat (usein propagandaa sisältävät) tarinat.
keskitysleirien historiasta liittyy buurisotaan, että ne olisivat englantilaisten keksintöä? Onko muilla tietoa asiasta?
Näin olen minäkin jostakin lukenut. Kyseessä ei tosiaankaan ole saksalaisten ikioma juttu. Kun vielä ajattelee entisen Neuvostoliiton, Kiinan, Kamputsean ym. leirit, niin on niitä kai oleva maailman tappiin..