Millaista opiskella

Onko rankkaa? Onko siellä paljon kielten opiskelua? Kuonka pitkiä päiviä? Olis kiva kuunnella sairaanhoitaja opiskelijoiden kokemuksia kun itse aloitan ensi syksynä.
5519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itse opiskelen kolmatta vuotta sairaanhoitajaksi täällä länsirannikolla. Luulenpa, että koulutusohjelmat on hyvinkin erilaisia ammattikorkeakoulusta riippuen, mutta voin kertoa tosiaan omasta kokemuksesta.

Kun hain kouluun, en ollut varma haluanko edes tulevaisuudessa tehdä työtä sairaanhoitajana, mutta päätin kokeilla kuitenkin. Oikeastaan vasta nyt kolmantena vuonna psykiatrisen perusharjoittelun jälkeen löysin "sen jonkin", mikä työssä kiehtoo. En innostunut siitä somaattisen puolen (kirurgia, sisätaudit...) touhusta ollenkaan, koska koin että työ on liian toimenpidekeskeistä. Kun on yhden työn saanut valmiiksi, niin täytyy mennäkin jo tekemään jotain muuta. Siellä ei ehtinyt kovin paljon jutustella potilaiden kanssa, toisin kun psykiatrisella puolella. Sielähän se työ perustuu just paljolti siihen vuorovaikutukseen ja yhdessäoloon, se sopii mulle.

Jos on hirveän tunnollinen opiskelija, niin koulu voi tuntua välillä rankalta. Onhan niitä kokeita ja tehtäviä aiva tarpeeksi. Meillä päivien pituudet vaihtelee ainaki tosi paljo. Eka vuosi oli suht säännöllinen, semmosia 5-8 tunnin päiviä. Toka vuosi meniki oikestaan vaan harjoittelussa, koulua oli pari kuukautta vuoden aikana. Huom, näin ei oo läheskään joka AMK:ssa! Toka vuosi oli siis se rankin. Nyt on välillä ollu pitempiä "helppoja jaksoja", koulua muutamana päivänä viikossa...

Meillä enkkua ja ruotsia oli kumpaakin 2 opintoviikkoa eli onko se nyt sitte 3 näitä uusia opintopisteitä, eli ei paljon.

Näin meillä, ja näin mä oon koulutuksen kokenu. Hyvä koulu, enkä kadu alavalintaa! Intoa alkaviin opintoihin! =)

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta! Missä opiskelet kun sanoit et länsirannikolla? Ite oon menossa Poriin opiskelemaan.

    Äänestä

  • opiskelet? kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta! Missä opiskelet kun sanoit et länsirannikolla? Ite oon menossa Poriin opiskelemaan.

    Vaasassa opiskelen.

    Äänestä

  • sai.hoi. kirjoitti:

    Vaasassa opiskelen.

    keskustella opsiskelusta enemmän, multa löytyis kasapäin kysymyksi. Mitenkäköhän se luonnais?

    Äänestä

  • kiva.... kirjoitti:

    keskustella opsiskelusta enemmän, multa löytyis kasapäin kysymyksi. Mitenkäköhän se luonnais?

    enemmän, niin laita sähköpostia [email protected]

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sairaanhoitajaksi? kirjoitti:

Onko rankkaa? Onko siellä paljon kielten opiskelua? Kuonka pitkiä päiviä? Olis kiva kuunnella sairaanhoitaja opiskelijoiden kokemuksia kun itse aloitan ensi syksynä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu