Niin eli ne, jotka ovat olleet pääsykokeissa esim turvallisuusvalvojan ammattiin, minkälaiset ne olivat? Onko oltava huippukuntoinen? Onko pääsykokeissa ylipäätänsä urheilusuorituksia? Kertokaas kiinnostuneelle, ala kiinnostaa, mutta jos vaaditaan hirveitä urheilusuorituksia niin täytyy miettiä uudelleen..
Minkälaiset pääsykokeet turvallisuusalalla?
Kasseli
8758
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Riippuu mikä on mielestäsi hirveä urheilusuoritus. Omakohtaista kokemusta TVEAT koulutuksesta ja siihen hakemisesta ei ole, mutta se tuskin on lähelläkään esim. poliisikoulun kuntokoetta. Mikäli urheilusuoritusta edes vaaditaan. Toki hyvä fyysinenkin kunto on alalla vain plussaa, jos joutuu jonkun asiakkaan kanssa kilpajuoksuun, näin esimerkiksi.. Tai painimaan..
Kannattaa toki soittaa ja kysyä jos vain innostusta löytyy.
Turvallisuusvalvojan perustutkinnon pääsykokeissa oli kuntotestinä vain couperin testi vaikka joskus ennen oli vähän laajempi kuntotesti. Eli jos osaat juosta niin etköhän ainakin siitä testistä pääse läpi.
Kyseisen alan pääsykokeissa on äidinkielen osuus, matematiikan probleemia, tiukka ristikuulustelu tai oikeastaan haastattelu ja lopuksi se couperin testi.
Huippukuntoinen ei tarvitse olla, koska tällä alalla katsotaan enemmän sitä mitä aivojen välissä on. Siksi pääsykokeetkin on enemmän miettimis kuin kunnon hikitestejä. Ei siis mitään rambo-meininkiä ja oikea asenne täytyy löytyä jos turvallisuusalalle tahtoo.
Tietysti on hyvä jos harrastaisi jotain pientä liikuntaa että kunto säilyy hyvänä.
Tere. olen itse hakemassa tuonne kemin maahan turva-alalle. siis minkä laisia ne matikan testit ovat,olen aika kehno matikassa!... ja minkä lainen se on se äidinkielen osuus? .
Ne matskun testit on sinänsä simppeleitä yhtälölaskuja ja parit sanalliset mitä peruskoulun ylä-koulussaki ollaan tehty. Minäkään en ole yhtään hyvä matskussa mutta hyvin näemmä pääsi siitäki läpi.
Äikän osuudessa pitää kirjoittaa pieni essee siitä miksi haluaa turvallisuusalalle ja miksi olisit sillä alalla hyvä. Vähän samoja kysymyksiä ne kysyy varmasti sitten haastattelussaki, joka on muuten niistä ratkasevinkin osuus. Olis siinä äikässä jotain muutaki pientä mutta tietääkseni se meni vähän myös psykologian puolelle.
Jos on peruskoulussa ollu hereillä ja matskun sekä äikän perusteet tallessa ja hyvä luotettava asenne itseäänki kohtaan niin ei hätii mitii. Läpi pääsee.
Kiitos kovasti ,ensimmäistä kertaa elämässäni intternet auttaa :)
hakemassa myöskin ko.alalle =)
Voitko vielä vähän tarkentaa niitä matikan tehtäviä .. tuntuu vaan siltä et mulle töyssää sinne pääseminen just niihin matikantehtäviin. et jos voisit kertoo jonkun laisen esimerkin. :)
Mulla matikan jutut oli vaan sellasii ongelmajuttuja.. Esim. mihin suuntaan rattaat pyörii jos tehdää niin ja näin.. Niillä vaan haetaa semmosta tiettyy logiikkaa..
Mulla oli kuntotestissä vaan lihaskuntoa..
Ei siellä mitää kamalaa ole.. :)