Käytän tällähetkellä 24/h laastaria. Kenellä mahtais olla kokemusta siitä päivälaastarista. Kumpi on tehokkaampi? Olen polttanut 26v noin 30 savuketta päivässä. Nyt menee lisänä purkkaa 4mg n 5kpl/päivä.
Nikotiinilaastari
4
24166
Vastaukset
- asiasta
Lopetin reilu vuosi sitten, samat määrät ajassa ja tupakassa poltin sitä ennen. Itselläni oli päivälaastari (työnantaja maksoi), ja annosta pienensin ohjeen mukaan eli pienempiin laastareihin. Kokonaisuudessaan kolme kuukautta pienenevin annoksin. Öisin olin sitten 8 h ilman, mutta eihän öisin yleensä polteta. Enkä osannut kaivatakaan yölaastaria.
Joku itse maksava kertoi täällä leikelleensä isoja laastareita pienemmiksi, laastaripakkaus kun maksaa saman verran laastarin nikotiinimäärästä riippumatta. Toimii varmaan sekin.
Alkuun söin nikotiinipurkkaa, jopa 10 per pv, mutta vaihdoin pian tavalliseen xylitoljenkkiin. Tsemppiä, onnistut kyllä!
Alkuun yritin Zybanilla, mutta sain sivuoireita, mm pyörrytystä. Lopetin sen viikon jälkeen, joten luulen että laastareilla ja purkalla oli ratkaisevampi merkitys. - epicurist
Olen kokeillut Nicoretten päivälaastareita, 24 ja 16 mg-malleja. Ongelmana tuntui olevan se, että aluksi antavat nikotiiniä yliannostuksen, sydän tykytti ja oli muutennkin huono olo. Iltapäivällä meni kumminkin vieroitusoireiden puolelle. Eli ei kestä tosiaan koko päivää. Jos oli yhtään kuuma, eli hikoili, eivät laastarit pysyneet kiinni kovinkaan pitkään.
Eivät laastarit olleet sellainen apu, jota olisi toivonut. Luovuin tupakoinnin lopettamisyrityksestä siltä erää.
Olen tosin aika kova hikoilemaan, jos on vähänkin liian lämmin, hikoilen kuin sika. Vähemmän hikiherkälle laastarit saattavat toimia paljon paremmin.
Tilantaissa, joissa ei saanut polttaa, kuten tenteissä oiva apu oli puolikas laastaria, jonka tietenkin heti tentin jälkeen revin pois ja menin röökille. - Jopasjotainasiaa
Kröhöm....sika ei hikoile..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572784Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "362399SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past911647Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851295Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301119Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155821Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m80744Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52686Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44660- 43645