Eli: Missä vaiheessa työtodistukset lähetetään ammattikorkeakouluun, vai näytetäänkö ne vasta valintakoetilaisuudessa? Ihmettelin viime syksyn haussa, kun yhteishakulomakkeessa(www.amk.fi) ei kysytty työkokemuksesta mitään... Siis miten on? Kertokaa viisaammat!
työtodistusten lähettäminen...
...AMK:uun??
4574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos sinut valitaan, niin sinun pitää toimittaa työtodistukset mahdollisimman pian kyseiseen kouluun. He kyllä ilmoittavat milloin he sinulta ne todistukset haluavat.
Jos sinulta ei työkokemuksesta nettihaussa kysytty, ei sitä ole valinnassa pisteytetty (esim. sosiaali- ja terveysala). Korkeintaan sillä on voinut olla vaikutusta valintakokeessa. Eli jos työkokemus ei ole valintaan vaikuttanut, ei myöskään todistuksia tarvitse toimittaa.
Todennäköisempää on, että niitä ei kukaan sinulta tule koskaan kyselemäänkään :D Rohkeasti siihen hakupapereihin vain ruksi kohtaan ">10kk" :D
Moi! Aloitin Amk-opinnot syksyllä. Sain täydet työkokemuspisteet. Hakemuksessa tulee automaattisesti työkokemus-kohta, jos kyseiseen koulutusohjelmaan on siitä tarjolla lisäpisteitä. Työtodistuksia EI lähetetä tässä vaiheessa koululle kuten ei myöskään koulutodistuksia. Jos tulet pääsykokeiden jälkeen valituksi saat hyväksymiskirjeen kotiin. Samalla, kun lähetät vahvistuksen, että otat opiskelupaikan vastaan, lähetät KOPIOT työ- ja koulutodistuksista, joilla olet hakenut kouluun. (Kannattaa huomioida tarkkaan mihin kuukauteen asti työkokemusta saa kerryttää ja että laskee pisteet varmasti oikein; osa-aikatyöstä eri tavoin kuin kokoaikaisesta) Ensimmäisenä koulupäivänä tutor-opettaja tarkistaa KAIKILTA omasta ryhmästään ALKUPERÄISET työ- ja koulutodistukset, että täsmäävät hakemukseesi.