Noniin, nyt on sitten saatu upea DX Corolla alle, ja vuosimallihan on klassisen kaunis 84 ja 1.3 litran myllyllä! Virityksiä pitäis kovasti saada. Elikkäs, miten olisi vapaavirtaus suodatin, kannen lasku, isommat suuttimet, röhinä putkisto? Onko täällä porukalla kokemuksia, että mitä kannattaa tehdä?
DX Corollan viritys
Tuuninkipoju
71399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tuollaisia, niin ei se varmasti sinulta onnistu vaikka saisit oikeitakin neuvoja.
sittä että otetaan pölykapselit pois se on jo ensimmäisen asteen viritys
hyvä tuo pölykapselit.. :)
kuusimetsä taustapeilissä lisää daunvorsee kummasti. kyllä tosta yks kolmosesta putkella ja suodattimella varmasti irtoo se 0-0.5hv lisää
Dexterihän on pillurallirassien legenda Eskortsun ohella.
Viritysosaahan löytyy, voit aloittaa:
Perinteisellä, perä ylös-nokka maahan jousituksella.
Oravanhäntä antenniin (niitä löytää lähimetsästä ilmatteeksi).
Sitten voit kaivella romuttamolta tai tulostimella tehdä paperille Twin-cam tekstin jonka sitten teippaat takaluukkuun (Tietty voi lähteä uudemmillekkin linjoille ja tulostaa Type-R tekstin siihen viereen)
Jeesusteipillä tekee hienot ralliraidat.
Ja äänentoisto, tärkeintä on että ulos kuuluu vain jump jump, joten hankit vain ja ainoastaan bassokaijuttimia ja takakontti täyteen tietenkin (silloin on riittävästi jos auto ei jaksa käynnistyä kun stereot on päällä)
Kylkeen kannattaa kirjoittaa jokin racing team tai vastaavaa, myös pelkkä numero riittää, lisää hurjasti katuuskottavuutta.
Puskurit veke, painavat ja tekevät ilmanvastusta, Dexterin 1.3 kilpakoneesta pitää ottaa kaikki irti.
Putkisto, perkele! Ei sellasia revit irti koko paskan.
Jees ei nyt tule enempi, kun työt loppuu, täytyy lähtee kotio...
Seoo MORO!
No virityshän alkaa siitä, että vaihdat ne vanhat kulahtaneet iskarit uusiin, ja samalla uusit kaikki kuluneet alustan nivelet, puslat ja kovettuneet/hapertuneet kumit. Jos jouset on kuoleentuneet niin sitten nekin vaihtoon, menevät siinä samalla työllä. Sen jälkeen ostat niiden kuivuneiden silestonien tilalle uudet laaturenkaat ja huollat jarrut. Jos ajovaloumpiot ovat himmentyneet(todennäköisesti ovat) kannattaa nekin uusia ja vaihteistoöljyn vaihto saattaa parantaa laatikon toimintaa, sitäkin kannattaa harkita Sitten jos tämän jälkeen on vielä ylimääräistä rahaa ja energiaa riittää auton laittoon, voi alkaa miettiä moottorin viritystä.
Moottorin virittämistä tehokkaampaa ja paljon halvempaa on auton keventäminen.
Kaikki painava ja turha roina irti autosta, esim:
-puskurit
-soitin
-subbarit
-vahvistimet
-takapenkki
-vararengas