topfield tf-6000coc + epg ei toimi

Kyseisen boxin epg-ohjelmaopas ei toimi lainkaan, boxi näyttää kanavan mutta ei mitään ohjelmatietoja. Boxi on tänään hankittu ja entinen handan toimi kuin junan vessa, mitähän pitäisi tehdä?
74024
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hankin myös eilen kyseisen boxin ja eilen kyllä EPG näkyi ihan normaalisti. Tänään se ei ole näkynyt. Sama ongelma oli myös toisessa Finluxin boksissa. Joten olisiko digitv-verkon päivityksillä tekemistä asian kanssa?

Äänestä
  • Ostin toissapäivänä myös TF 6000 boxin. EPG pelitti eilen, mutta ei tänään? Epäilen digiverkon huoltokatkoja yms.????

    Äänestä

  • digiman kirjoitti:

    Ostin toissapäivänä myös TF 6000 boxin. EPG pelitti eilen, mutta ei tänään? Epäilen digiverkon huoltokatkoja yms.????

    Mulla on ollut toppy pari kuukautta ja egp on aina välillä poissa yleensä vielä viikonloppuisin ja pitkijä aikoja. Olen kuvitellut että katkokset johtuu ohjelmatietojen päivittämisestä mutta tosiaan ovat usein poissa pelistä, vai olisiko huono singaali...

    Äänestä

meillä toimii ihan niin kuin kuuluukin.
Jos olet vaan sen jo sotkenut, kun olet uutta boxia räplännyt, vaikka et ole ollut varma edes mitä teet.

Palauta tehdasasennukset niin pomminvarmasti toimii.
Se on sitten eriasia, onko siellä tietoa ohjelmista. Mutta se taas ei ole boxin vika.

Äänestä
  • todennäköisesti johtui verkon päivityksestä koska nyt alkoi toimimaan, hyvä homma!!!
    Ps. Meizi ei räplää mitään ja tiedän mitä teen eli I know what I´m doing, ok? ;)

    Äänestä

Pari viikkoa ollut tuo boxi, kyllä se muuten jotenkin toimii, kun odottelee sen oppaan tietojen ilmestymistä.

Toinen ongelma jonka havaitsin, boxissa on unikytkin, tämän kun otan käyttöön sammuu purkki tasan puolta lyhyemmässä ajassa kuin on asetettu, eli 120 minuuttia kuluu 60 minuutissa ja purkki sammuu.

Mahtanee olla romaanin kello ajastimessa, ei kauaa tuntia pyyhkäse.

Kahdessa muussa tv:ssä on pari vuotta ollyt humax c-fox ja ilman ongelmia.

Äänestä

Asennus valikossa lienee "tyhjennä palveluluettelo" kohta, joka nollaa täysin kanavaluettelon. Sen jälkeen ne kanavat on haettava uudestaan edellisten ohjeiden tai kokemustesi mukaisesti.("Menu" --> "asennus" --> "tyhjennä palveluluettelo" ja tämän jälkeen taas "kanavien haku" (autom.)

Ellei, niin jykevämpi "tehdasasetusten palauttaminen" on vasta sitten seuraavana. Se resetoi kaikki asetukset ja kanavat pitää taas hakea uudestaan. Mutta kovalevyn sisältöön sekään ei koske.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MrReferee kirjoitti:

Kyseisen boxin epg-ohjelmaopas ei toimi lainkaan, boxi näyttää kanavan mutta ei mitään ohjelmatietoja. Boxi on tänään hankittu ja entinen handan toimi kuin junan vessa, mitähän pitäisi tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu