Onko tosiaankin niin, että hitaasta juoksijasta ei tule tekemälläkään nopeaa hiihtäjää? Mä olen ollut aina hidas juoksemaan (esim. koulussa satasella olin viimeisten joukossa) ja näyttää, ettei tuo hiihtovauhtikaan päätä huimaa.
Rupeaa vähitellen korpeamaan, kun kaiken maailman sätkijät vetää onnettomalla tekniikalla älyttömän lujaa (esim. pertsassa suksi ei nouse potkuvaiheessa mihinkään, vaan siirtyy ladun pinnassa taaksepäin).
Voiko nopeusominaisuuksia kehittää aikuisiällä jotenkin? Kestävyyspuolta löytynee jonkin verran, mm. pitempiä laturetkiä ja maratoneja.
Rupeaa vähitellen korpeamaan, kun kaiken maailman sätkijät vetää onnettomalla tekniikalla älyttömän lujaa (esim. pertsassa suksi ei nouse potkuvaiheessa mihinkään, vaan siirtyy ladun pinnassa taaksepäin).
Voiko nopeusominaisuuksia kehittää aikuisiällä jotenkin? Kestävyyspuolta löytynee jonkin verran, mm. pitempiä laturetkiä ja maratoneja.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tärkeämpää on kestävyys kuin nopeus. Ei kannata välittää "sätkijöistä", vaan hio kaikessa rauhassa omaa tekniikkaa. Tuo suksen teeksepäin liukuminen voi johtua pelkästään huonosta pidosta, mutta myöskin tekniikkavirheestä. Hyvä konsti harjoitella on, että otat hieman pystymmän hiihtoasennon ja ikänkuin polkaiset enemmän alaspäin, jostavin polvin.
Jos ole nähnyt saksalaisten mieshiihtäjien perinteisen hiihtoa, voit huomata, että he hiihtävät yllättävän pystyasennossa, Ainakin Filpriht ja Taichman.
kuule, ota pari 3km lenkuraa ilman sauvoja. Alakaa potku löytymään
Hiihto on juoksua enemmän tekniikka- ja välinelaji. Tietenkin lajeilla on myös yhteisiä ominaisuuksia, jolloin esim. juoksun nopeusominaisuuksista on myös hiihdossa hyötyä. Opettele vaan hyvä hiihtotekniikka niin kyllä se vauhtikin ajanmittaan löytyy. Voi kyllä vaatia parin kolmen vuoden treenin mutta lopulta se palkitsee.
on huono potku, näinhän ei ollut? juu, hiihdossa tarvitaan myös räjähtävää voimaa ja nopeutta, mutta onhan se ennenkaikkea kestävyyslaji. Anna muiden vaan viilettää ohi, he luultavasti paahtavat 3 km:n lenkkiä ja lopettavat sitten. kunnioita sinä pitkiä matkoja.
Juu, eli oma tekniikkani ei ole ongelma, samoin pito on kunnossa. Sauvoitta hiihdolla on tullut hiottua tekniikkaa, samoin olen katsonut videolta hiihtotyyliäni. Kovin hirveästi en hävettävää löytänyt.
Hiihdosta tulee kyllä nautittua täysin siemauksin, mutta olisihan se mukava päästä lujempaa eteenpäin ja katella nätimpiä sijoituksia massahiihdoissa. Pitänee tyytyä kilpikonnanopeuteen ja olla tyytyväinen hyvään fyysiseen kuntoon. Kaikilla kun ei ole sitäkään.
kaksi eri lajia. Kova juoksuvauhti ei takaa kovaa hiihtovauhtia ja toisaalta huono juoksija voi olla todella kova hiihtäjä.
Niistä hullulla temmolla hiihtävistä ei kannata välittää, samalla tavalla ne paahtavat kilpahiihtäjienkin ohi, koska eivät osaa säädellä vauhtiaan vaan vetävät aina koko lailla maksimitehoilla. Nauti vain omasta hiihdostasi :)
kuntohiihtäjän ei kannattane ruveta erityisemmin nopeusominaisuuksia kehittämään, ellei hirveää intoa ole. Kuvittelisin, että parhaat kiksit saa siitä, kun hiihtelee hyvältä tuntuvaa vauhtia, välillä retkihiihtovauhtia, välillä reippaammin.