edusti se opettaja, joka riehui samuraimiekoilla tuossa muutama päivä sitten?
Tekniikat ei vaikuttanut näin maallikon silmissä oikein toimivilta, kun pikkuinen rouvashenkilö pisti kaverin miekkoineen katuun. Oliko kyseessä aloitteleva samurai? Vai ihan mestaritason miekkailija?
Voi olla, että kaveri saattoi koulukuntansa hieman häpeälliseen tilaan, jos tarkoitus on ollut edustaa jotain tehokastakin tyyliä. Olisiko tämä nyt sitten sen harakirin paikka? Miten sitä noudatetaan näissä Härmän olosuhteissa? Siis miten tuollainen häpeä kuuluu meikäläisittäin sovittaa?
Löytyykö esimerkiksi Klemolan kirjoista käytännön ohjetta, miten Härmänsamurai sovittaa tuottamansa häpeän? Siis pidetäänkö tuota yleensä häpeällisenä, kun pikkurouva kiskaisee ilman aseita, kahdella pitkällä miekalla varustetun raivokkaan hyökkääjän katuun tuosta vaan? Onko miekka vain väline, kun etsitään tietä valaistukseen ja tekniikoiden toimivuus on sivuseikka? Jotain tämän suuntaistako siinä haetaan?
Laji kiinnostaa ja haluaisin tietää enemmän lajiin liittyvistä henkisistä arvoista ja perinteestä.
Voisin menestyä lajissa, kun en opi mitään tekniikkoja kuitenkaan. Pohdiskelu ja mietiskely on enemmän minun alaa.
Please tietoa lajista.
Onko tiedossa
4
716
Vastaukset
- kenttis
Kannattaa lukea iltasanomien juttu mieluummin. Siinä puhuttiin kahdesta veitsestä, joka on todennäköisesti totuus. Opettajien palkoilla ei ostella samuraimiekkoja, edes paperimiehillä ei ole semmoisiin varaa(siis aitoihin, halppiksia saanee 1000 eurolla). Jotain seinäkoristeita varmaan kantanut jos jotain on ollut mukana, mutta ei niillä mitään leikata.
Tyyppihän oli LARPpaaja, joten sillä on todennäköisest ollut pari lelua mukana. Ei taida larppaajat olla ihan mitään taistelukoneita, ainakaan tässä maailmassa, ehkä velhomaailmassa asiat oisi toisin :)- aloittelija.
Mikä laji tuo LARP on? joku korealainen?
- ,,,.,.,.
aloittelija. kirjoitti:
Mikä laji tuo LARP on? joku korealainen?
larpailu on puhdasta roolipeliä :D.
ei mitään tekemistä kamppailulajien kanssa. - hjhj
,,,.,.,. kirjoitti:
larpailu on puhdasta roolipeliä :D.
ei mitään tekemistä kamppailulajien kanssa.en oikeen usko että minkäänlaista tyyliä kantoi povarissaan vaa oli vaan joku sekopää opettaja.ja samuraista sen verran että heitä ei enään ole, ei japanissa ei härmässä eikä muuallakaan.samurai luokka lopetettiin 1867.ja kyllähän leikkaavia miekkoja saa muutamalla satasella joilla voi jo ihan ihmistäkin leikata...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3411291- 609098
- 1375445
- 1443754
- 753680
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373599- 403338
- 602698
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak722420Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal142073