Lisäys!!!!!!!!!

Tarkennus edelliseen:eli meille tehtiin hometestit ja tänää tuli vastaukset,joista en ymmärrä tuon taivaallista...kovati vaa on plussia...A.versicolor* , A.versicolor* (8)
streptomyces wallemia* ...
72449
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nämä hometutkimukset jaotellaan seuraavasti:
- tarkoittaa ei yhtään
tarkoittaa vähän
tarkoittaa kohtalaisesti
tarkoittaa paljon
tarkoittaa erittäin paljon

A.versicolor tarkoittaa Aspergillus versicolor ja sitä on paljon ( ) tuota * en tiedä.
A.versicolor * (8) en tiedä mikä tuo * ja 8 on.

Streptomyces tarkoittaa, että näytteessä on kohtalaisesti Streptomyces aktinomykeettiä (kosteusvauriobakteeri) eli "sädesieni"-nimellä tunnettua, alveoliittia aiheuttavaa, maaperäbakteeria, JOTA EI SAISI OLLA YHTÄÄN RAKENNUKSISSA. Oleskelu tilassa, jossa sitä on, on terveydelle vaarallista.

Wallemia* tarkoittaa, että näytteessä oli paljon ( ) tuota - ilmeisesti jotain kosteusvauriomikrobia, jota en tunne, enkä tiedä mitä se aiheuttaa.

Nopeasti remontti vain ja hiivat, bakteerit ja homesienet pois ja sen jälkeen kuivatus ja vasta laajan poiston ja kuivatuksen jälkeen uudet pinnat sinne, missä remontti tehdään.

En ihan tyhjentävästi osaa vastata, mutta yritin ja toivottavasti paranet remontin jälkeen jos jo oireilet. Remontti pitää teettää oikealla asiantuntijalla, sertifikaatin saaneella, kosteusvaurioiden korjaukseen erikoistuneella remontin tekijällä.

Äänestä
  • Täällä sitä vaan maallikkona lausuntoja annetaan vaikka ei tiedetä edes näytteenottomenetelmää. Eikä kirjoittajan tuloksissa ollut lainkaan mainintaa laboratorion antamasta kirjallisesta lausunnosta joka tulee AINA olla tuloksissa mukana. Näistä tuloksista ja omista tutkimuksistaan (kosteusmittaukset ilmasta ja rakenteista ja aistinvarainen arviointi) tekee näytteenottaja omat johtopäätöksensä tilanteen vakavuudesta.

    Äänestä

  • annetaan kirjoitti:

    Täällä sitä vaan maallikkona lausuntoja annetaan vaikka ei tiedetä edes näytteenottomenetelmää. Eikä kirjoittajan tuloksissa ollut lainkaan mainintaa laboratorion antamasta kirjallisesta lausunnosta joka tulee AINA olla tuloksissa mukana. Näistä tuloksista ja omista tutkimuksistaan (kosteusmittaukset ilmasta ja rakenteista ja aistinvarainen arviointi) tekee näytteenottaja omat johtopäätöksensä tilanteen vakavuudesta.

    on pakko tukeutua toisiimme, koska te ammattilaiset teette kaikkenne salataksenne tämän homeongelman. Oikeastaan me maallikot tiedämme aika lailla tästä homepölyongelmasta, joten seuraa vaan tätä sivustoa. Kuitenkin, jos kommentoit, niin tee se omalla nimelläsi.

    MUISTA: ammattilaisen tulee siis antaa neuvoja omalla nimellä!

    hometerveisin
    Pekka Nikkola
    homeallergikko
    biokemisti/mikrobiologi

    Äänestä

ovat kosteusvaurio-ongelmaa indikoivia mikrobeja, vaikkakin A.versicolor ja Wallemia ovat kserofiilisiä eli viihtyvät melko kuivassakin.

Äänestä

tarkoittanee että tämä homelaji on kosteusvaurioindikaattori. Otan osaa tulostesi johdosta. Ette kai asu tuossa paikassa?

Äänestä
  • kiitos vastauksistanne!!kyllä,me asumme nimenomaan tässä talossa.Suurimmat luvut tulivat kellarikerroksesta..toivon todella,että hometta ei ole muualla..En vaan tiedä,mitä seuraavaksi pitäisi tehdä???Onkohan tämä talo edes asumiskelpoinen???Jokatapauksessa huomena saan lisää tietoa ja eiköhän joku asiantuntija tule paikkoja katsomaan!

    Äänestä

  • homettako? kirjoitti:

    kiitos vastauksistanne!!kyllä,me asumme nimenomaan tässä talossa.Suurimmat luvut tulivat kellarikerroksesta..toivon todella,että hometta ei ole muualla..En vaan tiedä,mitä seuraavaksi pitäisi tehdä???Onkohan tämä talo edes asumiskelpoinen???Jokatapauksessa huomena saan lisää tietoa ja eiköhän joku asiantuntija tule paikkoja katsomaan!

    On todella ikävää, että kotoanne löytyi tuollaisia homeita. Toivottavasti asiantuntija on OIKEA asiantuntija, joka osaa neuvoa teitä korjaus asioissa. Kosteusvauriomikrobeja EI SAA PEITTÄÄ, vaan NE ON POISTETTAVA kokonaan.

    Jos mahdollista, niin muuttakaa muualle korjauksen ajaksi.

    Voimia ja viisautta teille!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


homettako?? kirjoitti:

Tarkennus edelliseen:eli meille tehtiin hometestit ja tänää tuli vastaukset,joista en ymmärrä tuon taivaallista...kovati vaa on plussia...A.versicolor* , A.versicolor* (8)
streptomyces wallemia* ...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu