Eli missä iässä vauvalle voi ruveta antamaan löysää puuroa? Ja kannattaako aloittaa kaupan puuroilla vai omatekoisilla?
Missä iässä puuroa?
7
926
Vastaukset
- iiv
Lapseni on pari päivää vaille 5 kk vanha. Aloitin puuron antamisen alkuviikosta. Ostin ensimmäiseksi kerraksi Bona Nestlen lasten kaurapuuroa. Se on jauhetta joten tulee tasanen velli/puuro. Tyyristä oli mutta onpas ainakin "oikeanlaista".
Seuraavaksi sitten kokeillaan jotain "aikuisten" puuroa, mutta kuitenkin jauheesta valmistettavaa, en suosittelisi ryyneistä tehtäväksi vielä.
Näin meillä, toisilla voi olla erillai :)- Pojan äiti
Me aloitettiin ainakin ihan elovena-hiutaleilla. Se oli kanssa muutaman päivän alle 5-kuisena. Sekoitin joukkoon vähän hedelmäsosetta. Hyvin meni alas. Jos on vaikeuksia koostumuksen kanssa, niin voi myös tehosekoittimen kanssa jauhaa pienemmäksi. Alun jälkeen on mun mielestä turha tehdä puuroja jauhoista, koska kuitenkin ruuasta tulee myöhemmin klönttisempää. Ja tosiaan elovena ei edes paljon maksa. Mutta alussa kuitenkin kannattaa testata mikä menee alas ja siitä sitten pikkuhiljaa siirtyä ihan kunnon puuroihin.
- mama
meillä puuroa syötiin 4 kk ikäisenä. aloitettiin kaupan peruna-porkkana ensipuurolla ja toimi tosi hyvin!!!nyt 5kk ikäisenä syöty nestle bonan riisipuuroa ja sitä menisi niin paljon kuin jaksaa syöttää. riisipuurojauhe oli siitä hyvä ettei siihen ollut lisätty mitään maitojauheita tai korvikkeita.
- äiti ja tyttö
Meillä kans alettiin syömään muutama pvä ennen 5kk. Ostin myös kaupan peruna-porkkanapuuroa ja riisipuuroa, siis niitä vauvoille tarkoitettuja jauhoja. Meillä ei tykättyy niistä yhtään, ja kun itse maistoin niin ei kyllä maistunu puurolle ollenkaan, lähinnä erittäin jauhoinen maku. Aloin sitten nallen riisipuuroa ja kaurapuuroa ja siitä sitten lisäsin eri lajeja, ja hyvin on maistunu vaikka onkin raikesempaa ollut. Nyt 7kk ja 2krt päiväs puuroa ja erimakuja vaihdellen..kauraa, riisiä, ohraa, neljän viljan jne.... ei ainakaan vielä ole mitään tullut ja hengissä ollaan :)
- kapalo
että "kotimaisia" viljoja: kaura, vehnä, ruis ja ohra ei saa antaa alle 5kk vauvalle niiden sisältämän gluteenin vuoksi. Tutkimuksissa on todennettu että liian varhainen viljojen syöttäminen voi aiheuttaa keliakiaa.
- kyselisin...
että onko kenelläkään kokemusta tattari puurosta? Entäs hirssi ja mitä muita niitä nyt sitten onkaan?
- kapalo taas
kyselisin... kirjoitti:
että onko kenelläkään kokemusta tattari puurosta? Entäs hirssi ja mitä muita niitä nyt sitten onkaan?
mutta riisipuuron voi keittää veteen (n. 40-50min) ja soseuttaa sauvasekoittimella ja lopuksi lisätä tuttelijauhetta makua antamaan. Sitä itse syötin ensimmäisenä puurona. Löytyyköhän mainitsemiesi tuotteiden pakettien kyljistä ohjetta? Tai kypsennysaikaa?
Itse kokeilisin keittää veteen löysän puuron ja lisäisin sitten korvikejauhetta valmiiseen puuroon. Eiköhän se näin onnistu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254793Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa113459Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1283231Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss282686Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu822414Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181793Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91414Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1201283Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut101249Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41218