Palvelumaksuista

Sopiva hinta?

Minkä suuruisia palvelumaksuja Brasilia-Peru-Bolivia -akselilla on kohtuullista maksaa esim. hotelli-, taksi-, ravintola- ja opaspalveluista? Oletteko käyttäneet 'paikallisoppaita'? Lähetimme mailia brasilialaiseen hotelliin, jonne muutaman viikon kuluttua menemme. Sieltä tuli ystävällistä paluupostia, jossa tarjouduttiin 'esittelemään kaunista kotikaupunkiamme'. Kuinka paljon tällaisesta palvelusta olisi sopivaa maksaa? Esim. opashinta per päivä?

2

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loytyy

      Brasiliasta en tieda, mutta esim. Perussa loytyy jokaisesta kaupungista matkatoimistoja pilvin pimein joista voi kysella paikan paalla parhaan hinnan. Se hotellin jarjestama ei valttamatta ole edullisin, riippuu tietysti hotellista. Esim. Trujillo Perussa: hotelli tarjosi taman normaalin kierron paikallisille raunioille ym. hintaan 80 sol (tosin henkilokoht. palvelu, nain ymmarsin), Plaza de Armasilla matkatoimiston tytto nappasi minut mukaan 30 solella (7-8 eur) samalle kiertomatkalle. Tietysti halvemmallakin paasee kun menee itse bussilla tai kavelee....
      Tuollaiset paivan porukkakiertomatkat on yleensa siina 10 dollarin hintaluokkaa. Nahtavyyksien paasymaksut saattaa tulla siihen paalle. Joskus olen pestannut taksin kuljettamaan ympariinsa nahtavyyksilla, Perussa se jarjestynee vaikkapa 50-70 sol per paiva, ainakin provinsseissa.

      Taksit on 1-3 euroa normaali kaupunkiajelussa, riippuu matkan pituudesta. Esim. Limassa taksi Mirafloresista keskustaan Plaza de Armasille on 8-9 sol/2 eur. Yolla kalliimpaa.

      Mina olen antanut tippia ravintolassa sellaiset 10 %, joskus enempikin. Alle 1 solin tippia ei ilkea antaa. Paikalliset on kitsaampia.

      • Hepsantuu

        Opaskirjani mukaan tippi Perussa ravintoloissa on "up to 10%". Itse olen jättänyt hyvällä omalla tunnolla 0.5 solenkin tipin. Monessa paikassa päivän menu kun maksaa reippaasti alle 10 solea (itse alimmillaan maksanut 4 solea: 1 sole olisi tällöin 25% tippi.)


        Boliviassa välillä tulee pakostikin säästyttyä tipiltä, kun palvelu on niin huonoa. Brasiliassakaan ei ole tapana pröystäillä tipeillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      238
      14036
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      58
      7173
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      198
      6818
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      100
      4726
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4644
    6. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      24
      4515
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      74
      4327
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4112
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      100
      3886
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3691
    Aihe