...olisi jokin kolmas konsti saada vauva maailmaan kuin synnytys tai leikkaus!
Pelottaa molemmat, kun synnytystä alateitse ajattelee niin meinaa iskeä suorastaan PAKOKAUHU ja kun taas ajattelis että leikattais vatsasta, niin alkaa pyörryttää ja meinaa TAJU lähtee.
Onko muilla kellään ollu koskaan samoja kauhukkaita ennakkoluulo-tuntemuksia?
Kaikki toi on niin uutta ja ennekokematonta..
Voih, kunpa...
2
491
Vastaukset
- ei tarvitse,
tehdä kumpaakaan. Ei synnytys nyt noin kamalaa ole.
- Puolivuotiaan äiti
Olen aina kammoksunut synnytystä, mutta kuitenkin olen aina halunnut lapsia. Vielä raskausaikana meinasi iskeä pakokauhu, kun katselin synnyskuvia tai -videoita. Pelkkä veren näkeminen alkoi ahdistaa, saatika näky kun vauvan pää alkaa työntymään ulos. Onneksi sitä ei tarvitse kuitenkaan itse nähdä!
Pelkopolille en viitsinyt mennä puhumaan, sillä ajattelin ettei siitä kumminkaan olisi apua minulle. En pelännyt niinkään kipua vaan lähinnä sitä että kuolisin synnytyksessä. Juuri tuo pelko kuolla kuitenkin "pakotti" synnyttämään alateitse sillä leikkausta olisin pelännyt vieläkin enemmän.
Vauva kasvoi vatsassani viikolle 42 asti ja viikon 39 jälkeen olin aivan kypsä raskauteen, joten olisin tehnyt mitä vaan, jotta olisin päässyt synnyttämään. Synntys oli nopea, viisi tuntinen, eikä sitäkään aikaa hahmottanut kun ajantaju meni kokonaan. Synnytyksessä ei missään vaiheessa pelottanut tai tuntunut, etten siitä selviäisi. Olin jotenkin aivan tokkurassa ja ehkä hyvä niin. Puudutuksiakaan en ehtinyt saamaan ja jälkeinpäin ajateltuna ne olisivat turhia olleetkin. Pärjäsin ihan hyvin ilmankin.
Mistään asiasta elämässäni en ole niin ylpeä itsestäni kuin siitä miten hyvin mielestäni pärjäsin synnytyksessä. Minä, joka kammoksuin gynekologisia tarkastuksia ja aikoinaan miltei pyörryin joka verikokeessa.
Olisin vaikka heti valmis samanlaiseen koitokseen niin ihanan tyttäreni tähden. :)
Kyllä synnytyksestä on mahdollisuus selvitä - sinunkin - ja jäädä hyvät muistot!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi383662Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal273209- 652845
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak822677- 351748
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no801680- 281507
- 151475
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231464- 281458