Kuljettajan puolen jalkatilaan tulee jonkin verran jäähdytin-nestettä. Vuotaako lämmitysl.kennon-säätöventtiili liitoksesta vai mistä lie, onko vastaavia ongelmia muilla ollut. Onko työläs korjata ? Vuoto on kuitenkin vähäinen, mutta kiusallinen , eikä tarvitse lisätä jäähdyttimeen nestettä.
Mikä vikana, kun jäähdytin-neste tulee 405
GLi
4827
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No minulla vastaavia autoja muutama peräjälkeen.
Vuotanut välillä letkut liitoksistaan ja kertaalleen jouduttu vaihtamaan lämmityslaitteen kenno. En ole viitsinyt alkaa itse tekemään kun on niin ikävässä paikkaa.
Kannattaisi kuitenkin laittaa/laitattaa. Glykoli/vesi ei kuitenkaan sinne lattialle kuulu!
Pieni vuoto voisi korjautua paikkauslitkujen/palojen kanssa? Kokeilu ei maksa paljoa, mutta onnistuessaan säästäisi hankalalta työltä, ja siirtäisi remonttia eteenpäin.
Joskun on onnistunut noiden kennon pikkuvuotojen kanssa.
Uusi kenno.
Meikäläisen 405:sta aikanaan meni o-renkaat kuskin jalkatilassa olevasta liitoksesta jossa konehuoneesta tulevat putket yhdistyvät kennoon. Vaihtaa ittekkin aika nopsaan ja o-renkaathan ei maksa paljon.