Onnistuuko kirjanpito ilman koulutusta?

Työpaikka minulla on jo valmiina, kooltaan 10 henkeä. Kirjanpitäjälle olisi tarvetta ja minulla halua.

Mutta pärjäisinkö?

Merkonomiksi lukisin työn ohella.
34861
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ei voi lähteä tekemään kirjanpitoa pystymetästä ja sitten vasta opiskella sitä. ensin opiskelu, sitten työ. vasta-alkajalla on niin rutosti opiskeltavaa. jos mokaat homman, niin yritys maksaa laskun ja jokainen virhe on rahanarvoinen. siihen harvalla yrittäjällä on rahaa. kyseessä sukulaisen firma? en ikinä antaisi firman kirjanpitoa vasta-alkajan hoidettavaksi.

Äänestä

voi tietysti onnistuakin, jos olen nopea oppimaan, eikä kirjanpidossa ole mitään erikoista, ei selviteltävää ja jos joku kirjanpitoa osaava neuvoo/opastaa sinut alkuun. mutta entäs tilinpäätös????

itse opiskelin aikuisena taloushallintomerkonomiksi ja voin sanoa että se mitä opimme koulussa ja todellisuus siitä mitä kirjanpito on eivät vastanneet toisiaan! koulussa opetetaan että debet on ikkunan puolella ja kredit oven puolella (karkeasti sanoen) ja tilinpäätöstä harjoiteltiin esimerkkien avulla, jotka eivät vastaa todellisuutta.

kirjanpitäjän pitää osata myös verosuunnittelu ja neuvoa yrittäjää ennakoimaan tulevia tilanteita ja täyttää jos jonkin moista lippua ja lappua.

työharjoittelu tilitoimistossa opiskeluaikana on mielestäni aivan välttämätöntä jos alalle aikoo.

Äänestä
  • Olen samaa mieltä, että en ottaisi taloushallinnon hommiin ilman koulutusta tai vankkaa työkokemusta. Kirjanpidossa on kyllä "erikoisia" juttujakin, voi mennä aikaa paljonkin ennen kuin oppii kaikki käytännössä. Itse olen aikuisopiskelija ja viimeistä vuotta opiskelemassa taloushallinnon merkonomiksi (päiväpuolella, nuorten joukossa), eikä meille todellakaan opeteta ikkuna ja ovi puolia (ei koskaan edes käytettty noita sanoja), vaan debet ja kredit. Meillä on koulussa myös harjoitusyritys, jossa meillä on tilitoimisto ja siellä tehdään taloushallinnon hommia ihan tilinpäätökseen asti. Työharjoittelussa oli todellakin hyötyä, että oli opiskellut taloushallintoa, muuten ei olisi siitä selvinnyt, koska kyseessä oli paikka, jossa todella tarvitsi taloushallinnon osaamista. Ei se ole itsestään selvää, mikä tulee millekkin puolelle (siis debet vai kredit).
    Suoritan myös taloushallinnon ammattitukintoa, joka suoritetaan näytöillä eli osaaminen testataan tilinpäätökseen asti. Lainsäädäntökin on tunnettava tietyiltä alueilta. Esim. kirjanpitolaki ja asetus.
    Missähän koulussa olet ollut, jos opetus on ollut noin alkeellista?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Samalla oppisopimuksella op... kirjoitti:

Työpaikka minulla on jo valmiina, kooltaan 10 henkeä. Kirjanpitäjälle olisi tarvetta ja minulla halua.

Mutta pärjäisinkö?

Merkonomiksi lukisin työn ohella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu