tislatut viinat gluteenittomiako (?)

Hei

Luin netistä (useilta sivuilta), että tislatut viinat ovat gluteenittomia (mm. koskenkorva), koska tislauksen aikana viljan gluteeni tuhoutuu.

Nyt sitten tiedän että kossua voin juoda, mutta entäs muut viinakset, kuten leijona, suomiviina tai jaloviina ?? Onko kenelläkään tietoa, mitkä viinat ovat tislattuja ja mitkä eivät ? Vai luotanko vaan siihen että kaikki on tislattuja ja kaadan kurkusta alas ? :D
48797
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kaikki viinat (leijonat, suomet yms.) ovat gluteenittomia. Eli siinä tislauksen aikana gluteeni häviää.

Karkeesti vois sanoo, että keliaakikko voi juoda
kaikkia muita alkoholi-tuotteita (likööreitä, wiskejä, konjakkeja, lonkeroo, siiderii ym.), paitsi "tavallista" olutta. JOku tumma kukko (?) on gluteenitonta, kotimaisista olusista. En oo varma nimestä. Ja tietty se italialainen (?), mitä saa alkosta.

Äänestä
  • Laitilan Wirvoitusjuomatehtaan Kukko Pils (4,5%) ja saman tehtaan Tumma Kukko (3,8%)ovat gluteenittomia, joita saa päivittäistavarataloista. Markkinoille on tulossa Oy Sinebrychoff:lta Koff 1ja Täyteläinen kevytolut. Kannattaa kuitenkin odottaa, että tuotteissa on turvallinen sana"gluteeniton" tai Keliakialiiton merkki, vasta sitten voi varma, että tuotteet sopivat keliaakikolle.

    Äänestä

  • juoda tavallista oluttakin.

    Äänestä

"Hei

Luin netistä (useilta sivuilta), että tislatut viinat ovat gluteenittomia (mm. koskenkorva), koska tislauksen aikana viljan gluteeni tuhoutuu.

Nyt sitten tiedän että kossua voin juoda, mutta entäs muut viinakset, kuten leijona, suomiviina tai jaloviina ?? Onko kenelläkään tietoa, mitkä viinat ovat tislattuja ja mitkä eivät ? Vai luotanko vaan siihen että kaikki on tislattuja ja kaadan kurkusta alas ? :D "

Jaaha ja sieltähän se varsinainen huumoriveikko tupsahti (vaihtoehtoisesti täysi idiootti)

Etkö sinä saatana tiedä että kaikki viinat ovat tislattuja???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


????????? kirjoitti:

Hei

Luin netistä (useilta sivuilta), että tislatut viinat ovat gluteenittomia (mm. koskenkorva), koska tislauksen aikana viljan gluteeni tuhoutuu.

Nyt sitten tiedän että kossua voin juoda, mutta entäs muut viinakset, kuten leijona, suomiviina tai jaloviina ?? Onko kenelläkään tietoa, mitkä viinat ovat tislattuja ja mitkä eivät ? Vai luotanko vaan siihen että kaikki on tislattuja ja kaadan kurkusta alas ? :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu