miten onnistuu kyseisen laitteen päivitys, softan ja karttojen. onko mahdollista päivittää samaa softaa, kuin esim uusimmissa mio:issa on? entä miten kolmansien osapuolien toimittamien ohjelmien asentaminen, onko joku kokeillut, sehän on kuitenkin windows ce pohjainen laite...
kiitos.
kiitos.
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000001318&posting=22000000011015961
Kattojen päivitys onnistuu kyllä mutta niitä ei oikein tahdo saada suomesta eikä maahantuojakaan ainakaan sivuillaan kerro että myisivät uudempia karttoja. Sen takia olenkin tyytynyt hakemaan kartat eMulella laittomasti.
Uusien karttojen päivitys on sama kuin alkuperäisten karttojenkin kohdalla eli kartta poltetusta DVD/CD:stä muistikortille. Samoin onnistuu myös itse softan päivitys. Laitteeseen en ole muita softia uskaltanut laittaa kuin varta vasten Medionia varten tehtyjä softia (Medion Navigator directed by Navigon) kun toimivuus olisi epävarmaa.
Periaatteessa siinä pitäisi toimia myös Navigonin oma alkuperäinen "NAVIGON MobileNavigator|5" softa kun se on kuitenkin sama laite kuin heidän oma Transonic mutta ei ole tullut kokeiltua.
Kolmansien osapuolien ohjelmia kun laite toimii itselläni vain navigointilaitteena.
Laite on WinCE4.2-pohjainen. Pysyväismuistissa on wintoosan rekisteri asetukset, jotka ladataan virtaa kytkettäessä (virtakytkin)
Kun tilapäismuistiin lataa 'normaalinrekisterin' ja antaa softresetin (painaa laitteen päällä olevasta reiästä) pääsee käyttämään muitakin ohjelmia. Tosin vaakasuuntainen näyttö rajoittaa valikoimaa.
Navigaattorin saa alkuperäisasetuksiin laiteen takana olavalla virtakytkimellä ja palauttamalla muistikortin sisällön.
mikä ohjelma on emule? onko joku vertaisverkko ohjelma, vai mikä. Minkä nimisiä tiedostoja sitä tulisi hakea, jos yrittäisi etsiä skandinaavian uudet kartat ja uuden navigonin softan?