Minkä ikäinen lapsenne oli kun kannatteli päätään niin että uskalsi olla kokonaan tukematta niskasta? Meillä vielä odotellaan sitä aikaa kovasti, nyt 2kk vauva.
Pään kannattelu?
Äiti vain
2921
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
meillä oli vauva noin 2.5kk ikäinen kun alkoi itse kannatella päätään. et kyllä se teilläkin varmaan alkaa kannatteleen lähiviikoina.
En muista tarkkaa aikaa, mutta aika kauan se kesti. Neuvolassakin sitten sanottiin että ei kannata olla sen niskan kanssa enää niin varovainen että poika saisi treenausta. Tämä siis silloin kun vauva jaksaa jo hieman kannatella. Treenasin niskaa myös siten että nostin pojan käsistä istumaanpäin selinmakuulta. En siis istumaan asti, enkä alussa edes niin että pää olisi irronnut alustasta. Nostin siis siten että näkee vauvan yrittävän tukea niskaa. Tuota voi tehdä esim hoitopöydällä vaipanvaihdon yhteydessä muutaman kerran. Eikä kannata tehdä liian monta kertaa ettei pikkuisen niska väsy. Vaikka tuon pään kannattelun oppiminen kestikin kauan, ei muu kehitys hidastunut, päinvastoin. Ennen puolivuotisneuvolaa poika konttasi ja nousi pystyyn ja nyt 9,5kk poika ottaa jo askeleita ilman tukea.