eli mistä autosta olisi hyvä ja helppo tehdä jm-auto ja millä tekniikalla? pistäkää ehotuksia.
mistä kopasta jm-auto
rakentaja
112964
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
hommaa jostai saab 99 gl super koska siihen ei tartte tehä turvakaaria koska autossa on vakiona turvakori.. auto on tehty jumalattoman paksusta pellistä joten hitsaushommat sujuu myös puikolla.. tekniikkaa ei tartte vaihtaa koska vakiona on tehokas 2.0 l 110hv kone. Mutta combi coupe saabin koneen ku heität nii kyllä kerkiää (n. 136hv)..
Merkistä huolimatta autossa pitää olla turva kaaret!Jos haluat pärjätä niin 850 fiatit on niitä laitteita millä ne pytyt korjataan pois!
Kerropas mistä löydän saabin KAASUTIN koneen, josta löytyy tuo 136 heppaa? Jokkiksessahan ruiskut ja turbot on kielletty ja venttiilejä max. 2/sylinteri. Toki sitten isoilla tuplilla saadaan tehoja mutta se on sitten oma stoorinsa.
Tietää Jokkiksen sääntöjä. Vakiotuplakaasareilla saa helposti jotain 120 heppaa, mutta sitten tarttis tosiaan ruiskua ja venttiileitä. Turbon tehothan alkaa 145 heppa tai enemmän. Mutta kiellettyjä nekin (tosin siihen myyntihintaan ei viitsisi paljon turboa uhrata).
Viiatin jos teet, se lähtee varmasti alta. Hyvällä kyllä sitten pärjääkin.
Kuplasta saa hyvän pelin kyläkisoihin, arvokisoissa ei oikein enää ehdi. Konetta saa sitten avata joka kisan jälkeen.
Ite olen pohtinut yhdistelmää Skoda 120, kuplan laatikko ja Toyotan 2T kone (mikä tahansa ei TC eikä kupla). Tuon paketin pitäsi kestää jo vähän treenaamistakin ja osat on kohtuu halpoja. Kyläkisoissa vois ehtiä semeihin, ripuu rantesita. Tars vaan löytää hyvä hylsy, ei kiinnosta tehdä kokonaan itse.
kupla
fiat 133,850,600,jollaki o ollu 126
ford escort,fiesta(muutettu kartaaniks)
volvot 140,300,700, amazon, pv
skoda
simca
sumbeam
renault
yleensäkki kaikki takamoottoriset mut fiiateis jos on uus suora koppa ni siit on nii paljon tarjouksii et sitä ei tarvii tuoda kottii kisan jälkee
moottorein kannattaa käyttää jotain vesijäähdytteist volkkarin kone kypsyy aika äkkiä verrattun vesikoneeseen kevyempi se tietenkin on
fiude 127 volvo 240:sen koneella ja sitä vähän virität.
veto tietysti takapäähä
Ja mistä löydät 1600 kuutiosen 240-volvon koneen?
Takamoottoristen max. korvausmoottorin tilavuushan on jotain 1680 kuutiota.
säännöt taas tiietään...
kartaani/etuveto autoissa 2050 kuutioo suurin sallittu eri merkin moottori. ja jos tehdään 127 fiiatist takavetonen ni siitä tulee kardaani, koska moottori täytyy sijaita suunnilleen samassa paikassa jossaoli alkuperäinenkin. takamoottoriseen autoon saa laittaa olisko 1640 kuutioisen koneen
Ryhdy harrastamaa ROKKI-RALLIA, et tarvi suuria investointeja ja kisoissa pääset ihan aitoon kisa tunnelmaan, kokemusta on neljästä kisasta ja aivan tavallisellakin autolla pärjäilee (2 kpl pokaleita hyllyssä), kisoja on kymmenkunta ympäri etelä suomea ja kalusto on todella kirjavaa warresta-jenkki vaniin,(osallistujiakin alkaa olla liki 100/kisa!!!!!) ja kaikkee siltä väliltä katso tarkemmat ohjeet ym www.sheikki.com. kannattaa kokeilla