Mikä kasvi?

Tiinu

Akvaariokaupasta myytiin minulle tällainen kasvi -> http://img.photobucket.com/albums/v602/Tiinu/Akvaario/IMG_1507.jpg , koska siellä oli liikaa kasveja. Ihmettelenkin, että mikä ihmeen kasvi tuo mahtaa olla. Se kasvatti melkein heti tänne tultuaan pitkän varren, jossa on noin viiden sentin välein lehdensilmuja ja kukannupun näköisiä palloja. Varsi kasvoi ja kasvoi, ja nyt (jonkin aikaa tuon kuvan ottamisen jälkeen) varren huippu on vedenpinnan yläpuolella. Silmukohtiin on alkanut kasvamaan lehtiä, samanlaisia kuin itse kasvissakin. Mysö pinnalla kasvaa lehtiä, vaikka se on ihan kiinni lasia vasten.

Mikä tämä kasvi on? Mikä tuo pitkä varsi on ja voiko sen leikata pois tms.? Voisiko se olla esim. rönsy?

6

524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Meille on saman lainen. kaupassa sanottiin että kasivin vartta tai sitä mihin kasvaa lehtiä, niin voi istuttaa akvaarioon. Meillä on varmaan 5 pientä "Palaa" tota kasvia akvassa.

      • Tiinu

        Nyt yhteen on alkunut kasvamaan juurentynkäkin, eli rönsyistä on kyse. Aika täyteen tulee akvaario, mutta täytyy sitten varmaan siirtää muihin osa kasvipoikasista.


      • amatson
        Tiinu kirjoitti:

        Nyt yhteen on alkunut kasvamaan juurentynkäkin, eli rönsyistä on kyse. Aika täyteen tulee akvaario, mutta täytyy sitten varmaan siirtää muihin osa kasvipoikasista.

        oisko ruskomelalehti tai joku sen sukulainen? Ainakin kuvassakin näkyvä amatsonin miekkalehti tekee myös pitkään varteen silmuja, joka ulottuu päällilasiin asti. Sitä vartta voi taivuttaa varovasti hiekkaan, kun varteen alkaa kasvamaan juuria.


    • Plekostomus

      Siis sehän on ilmiselvästi jokin miekkakasvilaji Echinodorus sp.
      http://sv.aqua-web.org/miekkakasvit.html

      Miekkakasviisi on kasvanut kukkavana, johon tulee kukkasia.
      Kukkasten jälkeen tai lomassa kukkavanaan kasvaa adventiivitaimia, jotka ovat emokasvin poikasia.
      Kukkavana kannattaa taivuttaa varovasti vedenpinnalle, jolloin taimet alkavat kasvattamaan juuria.
      Kun taimiin on kasvanut juuret ne voidaan irroittaa varovasti kukkavanasta ja istuttaa akvaarion pohjalle.
      Kun kukkavana on tehnyt tarpeeksi taimia/alkaa näyttää rumalle, sen voi katkaista pois tyvestä.

      Tutkaile tuolta mikä Echinodoruksen laji se voisi olla, tunnistaminen vaatisi parempia ja lähempiä kuvia lehdistä;
      http://www.tropica.com/default.asp

    • ludwigia

      Echinodorus parviflorus tai Echinodorus schlüteri.

      • Tiinu

        Echinodorus parviflorus, samanlaiset lehdet nimittäin.

        Kiitos kaikille! Ensimmäisen kerran tapasin akvaariokasvin, joka kasvattaa rönsyjä. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      116
      2226
    2. 129
      1812
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1206
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      84
      1134
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1050
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      71
      1043
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      43
      983
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      75
      955
    9. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      912
    10. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      22
      908
    Aihe