Juu et semmost vaan ku satuin tälle sivulle eksymään niin päätinpä Kehaista vähä Bemaria. Mulla on ikää kertyny 34vuotta ja sinä aikana on ollut monenmerkkistä autoa kuten toyotaa,ooppelia,mersua,audia,nissania,mazdaa ym. Nyt tänä kesänä tuli vaihdossa ensimmäinen bemarini joka on mallia "teinibemari" eli E30 korinen 320i vuosimallia -87. Ja nyt on pakko sanoa et mahdan tässä merkissä pysyä. Jos vain 500-sarjalaiseen vaihtas. On tämä niin hyvä auto et mielestäni parempi kuin mersut joita minulla ollut. Erittäin hyvä ajaa, paljo pirteämpi kulkemaan kuin mersu tai corolla tai vastaava. pikkuruokanen ja tärkein seikka eli kun autol ajaa huomaa ajavansa laatuautolla vaikka vanha onkin. Kommentteja???
Kehua!!
Nykyinen Bemaristi!
171352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Onhan se ihan jämäkkä pikkuauto, itselläni on -86 325i 4-ovinen, ajettu paljon mutta eipä paikat nitise eikä natise. 500-sarja (E34) on myös loistava ajaa, kunhan on paikat kunnossa.
Joo, samanlaiset on kokemukset. Hyvin pidetty Bemu on kiva auto, vaikkei ihan uusi olisikaan.
Laatu tuntuu vanhassakin.
Minkälaisen Mersun kulkuun sä tota mopo-bemaria vertaat!!!Johkuun 200d 70-luvulta?,sä et jollain 316-nöpöllä pärjää yhdellekkään nyky-mersulle,mulla oli aikanaan kolme bemua:316,520i ja uusi 318i Touring,joka ikinen rupes hajoo käsiin tossa 150 tkm nurkilla,mm.520;ssä kansiremontti,vaihdoiin uuteen C200 Meseen,nyt alla jo kolmas Mese,200 kompressori,kyllä kulkee ja on laadukasta kyytiä,ja ennenkaikkea;KESTÄÄ!!!
Vertaan tätä bemaria tämän ikäisiin autoihin enkä mihinkään uusiin mersuihin. Esim jos 190e sarjan kakslitraseen mersuun vertaa on tämä vikkelämpi. Ajettavuus on mersussaki vitun hyvä mut tässä sporttisempi jne. Ja jos uusia autoja ruvetaan kerran katsomaan niin otetaan bemarin M3 tai M5 malli vastaan sun mielikuvitteellinen kompressorimersus. Ei mahtais mese pärjätä. Mut hyviä autoja Molemmat.
No,se ei kyllä mielikuvitteelinen,tuossahan tuo pihassa huilailee,mutta kyllähän BMW M-sarjalaisille on sitten Mersulta oikea vastaus AMG-mallit C ja E;stä,käy tutkimas esim.Tuulilasi.fi-sivuilta tehoja ja nopeuksia!Tän mun auton vastine(MB C 200K) Bemarilta on nimenomaan uusi 320i!
Katsoin vertailun. MB C200 kompressorin lähin vastine BMW:ltä Tuulilasin mielestä on 323i. Katsokaa tämä linkki ja vetäkää siitä johtopäätöksenne.
http://www.tuulilasi.fi/uudetautot/?subarea=testit&article=100341&tekpage=2
Eikä se 320i:kään paljoo jää, kiihtyy tosin paremmin.
323i selvästi rivakampi. myös urheilullisempi. Meset on enemmän pappojej autoja. Ja kyl niissä vanhois meseissäki vikaa on esim laatikko, perä. Et joo
Taitaa olla 318i paljon lähempänä. Mersun nelonen Bemun nelosta paljon raaempi ja epämiellyttävämpi. Saati sitten kutosta... 318i kuluttaa vähän mutta silti suorituskyky hyvin samoissa.
320i on jo eri luokassa sekä suorituskyvyssä että luksuksessa.
Mitä kestävyyteen tulee, niin turha selittää.
Vai että oikein 15 vuotta vanha bemari,kerroppas nyt tarkkaan millaisia mersuja sulla on ollut,olisi tosi mielenkiintoista kuulla nuo "vertailun" kohteet,itse molemmilla merkeillä paljon ajaneena en oikein voi käsittää,missä MB,ssä olisi huonommat ajot kuin 80-luvun pikku-Bemarissa,näähän on tietty makuasioitakin,mutta jos verrataan 80-luvun Mersuihin,124 tai 201-sarjaan,kyllähän 300-sarjan Bmw on armotta altavastaaja joka sektorilla!
Moi !
3-sarjan bemareita verrataan 190/c-sarjan mersuihin.
E-sarjan vastine on 5-sarja, s-sarjan vastine on 7-sarja.
Eli vertailussa 124:n kanssa tulisi olla E34 BMW.
Molemmat erittäin hyviä autoja.
ootki valinnu ensimmäisen kunnon mallin 3 sarjasta bmw :ssä koska 315i ja 316i mallit on täysiä susia vaikka ovatkin tyylikkäitä jne. blaa blaa blaa mutta jos kumminkin esim. 315i mallissa on 75 hv 1,9 ruiskukoneessa niin en kyllä sillä paljoo kehuisi kun taas 316i tais olla jotain 115 hv. 320i lähestyy jo 150 hv niin siinä on todellakin iso ero!!!!!
1987 320i;ssa 128hv,HUOM;uutena ollut,ei taida ihan enää löytyä 15 vuotta vanhasta,muuten ottamatta kantaa tähän juupas eipäs-väittelyyn,pidän nimittäin Bemua ja Meseä parhaina mitä löytyy,mutt verrata jotain fuckin Corollaa niihin on jo aika julkeeta,lähentelee pyhäinhäväistystä!
Nuo sun mallit eikä tehot osunu kyl lähellekään oikeita. Ekanakin 315 mallia ei ole tehty ruiskuna joten sen i:n voit siitä unohtaa. siinä on 1.6 kaasarikone jonka teho on 75hv. Vanha 316 on kans kaasari versio ja koneen koko on 1.8l ja sekin kaasarikone tehoa tässä 90hv. uudempi 316i on jo ruisku jonka teho on 90 tai 100hv en muista kumpi. 320 kaasarikone 120hv. 318i ruisku 105hv. 320i -86 125hv. 320i 86- 129hv. 323i 150hv. 325i 171hv. 327i 190hv.
318i:ssä (E30) on 115hv kertoo BMW:n ohjekirja!
se 115hv on uudemman mallin koneesta. Mut se eka 318i e3o on kyl tasan 105hv.
Ei siin 327i:ssä 190hevosta löydy ja itseasiassa se on kyl 325E!!! Tehoa n. 120. Alpinat, Hartget ja AC Schitzerit on asia erikseen. 320iS taas on 193-heppanen.Siin on muuten sama kone ku M3, mut vaa 2-litrane versio (4-pyttyne, malli s14)
Mulla on ollut lähinnä e28-koppaisia (520, 524TD, 528, 518)noin 6 yksilön verran vuosimallit -82 ja -85 välillä. Kyllä niissä laatu on kohdallaan. Itseasiassa parempaa hinta/laatu-suhdetta saa hakea (halvempia kuin e30). Ei kuulu ylimääräisiä nitinöitä vanhanakaan (mitä ei voi sanoa monestakaan autosta). Yksi 520:nen (-82 ml.230tkm hinta 1000 euroa) oli hiljaisempi nastoilla, kuin tuttavan 850T5 (hinta 20000 euroa)volvo kesäkumeilla. Vaihdoin kyllä juuri toiseen baijerilaiseen eli audiin (100 -87). Hyvä vaunu sekin, varsinkin matka-ajossa, mutta laatu ei kyllä pärjää bemulle.