surumme

angie

Puolitoista vuotta sitten olin yllättynyt ja iloisesti järkyttynyt: odotin ensimmäistä lastani! Ilo oli suuri ja mieheni onnesta sekaisin. Suuri ilomme vaihtui kuitenkin suruksi, kun vauvamme aborttoitiin pois 12:sta viikolla kehityshäiriöiden takia. Koimme kuitenkin muutaman kuukauden kuluttua tästä suuren yllätyksen, kun huomasin olevani raskaana taas. Iloita emme uskaltaneet edellisen kokemuksen takia kovasti, mutta tottahan se iloinen asia oli. Raskaus jatkui, maha kasvoi ja kaikki oli hyvin. Oli tarvikkeita, vaatteita, ystävät ja sukulaiset onnesta sekaisin. Kahdeksannella kuulla aloin vuotaa varta ja ajelin sairaalalle itkien ja miettien mikä on vikana. Läääkärini oli puhelimessa rauhoitellut, että tule tänne niin katsotaan. Mahaan ei saattunut, ei ollut supistuksia, selkää vain jomotti kovasti. Sairaalassa kuitenkin totuus paljastui. Kaunis poikamme ei jaksanut hengitellä eikä pieni sydän enää lyönyt, poikamme oli sisälläni ja kiinni minussa, mutta niin kaukana poissa.
Soitin miehelleni töihin ja totesin vain asian, että en tule yöksi kotiin, vauva otetaan pois nyt enkä halunnut miestäni sairaalaan vaan ainut mitä pyysin oli, että hän korjaisi kaiken vauvasta muistuttavan pois kodistamme ja tulisi hakemaan autoni sairaalan pihasta.
Synnytys oli nopea, kamala ja raastava kokemus. Poika oli kaunis, enkelini.
Seuraavana päivänä pääsin kotiin ja komplikaatioiden varalta lupasin ilmoittaa ja tulla takaisin saman tien jos jotakin tapahtuisi. Mitäs siinä enää olisi tapahtunut, suunnaton suru ja tuska vain. Niihin ei kukaan osaa auttaa. Rinnat olivat maitoa täynnä, maha löysä ja niin tyhjä, sydän täynnä rakkautta ja kaipuuta, mutta ei sitä pientä jolle se kaikki olisi kuulunut.
Koko sydämestäni kiitän miestäni, että hän jaksoi sen kaiken käydä läpi kanssani ja kuunnella toiveita ja jättää omat tarpeensa taka-alalle.
En tiedä kuinka selviän, aika ei paranna kaikkea. Uutta lasta ovat ihmiset kyselleet, että koska aiomme taas yrittää, mutta en tiedä olenko koskaan valmis! En jaksaisi enää samaa surua taas... Olemme olleet ilman ehkäisy eikä vauvauutisia ole edes kuulunut. Liekö vika psykologinen vai ottiko elimistölleni liian koville nämä kokemukset, en tiedä.
Olenko yksin tilanteessa vai onko minulla kohtalotovereita? Ystäväni eivät osaa sanoa asiaan mitään ja arastelevat edelleenkin seuraani...

3

1155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -enkelin äityli-

      Ja paljon voimia, valitettavasti en osaa juuri nyt muuta kirjoittaa..

    • äitee +4

      kannattaa yrittää löytää vertaistukea eli olisiko neuvola paikka jossa tiedettäisiin ohjata oikeaan paikkaan? Tietysti MLL:ta voi tiedustella onko antaa osoitetta jne.

      Saman kokeneista saa ainoastaan oikeaa tukea ja apua. Muut voivat kuunnella ja yrittää auttaa, mutta jos tuttaviasi asia kammoksuttaa ja se on heille vieras ja pelottava niin eihän siitä tule mitään!

      Jokainen arvioi voimansa ja jaksamisensa itse. Jollekkin pettymykset on liikaa, toinen haluaa ja yrittää uudelleen. Mikäli mitään yhteistä nimittäjää vauvojane kohtuun menehtymiseen ei ollut niin miksi toisaalta pelätä? Epäonni kolmannella kerralla on kovempi isku kuin aiemmin, mutta onni taas sitä suurempi! Vauvan tuhina ja tuoksu korvaa kaikki menetykset ja surut.. Anna vaan itsellesi aikaa ja tehkää teille sopiva päätös kun olette siihen valmiita. Periaatteessahan olette valmiina uuteen yritykseen koska et ehkäisyä käytä.. Ihmiskeho vaan tarvitsee aikansa parantuakseen ja mielikin vaikuttaa asiaan aina jonkin verran..

      Tuttavani joka on myös joutunut kuolleen lapsen synnyttämään sanoo sen olleen elämänsä kamalin kokemus! Hänellä oli jo kaksi lasta ennestään ja silti..

      Toivon että löydät jonkun jonka kanssa puhua asiasta niin se auttaa sinua eteenpäin. Miestäsi ei pidä myöskään unohtaa, samat surut ja menetykset hänelläkin on ja sinun tukemisesi sitten lisänä, parisuhdettakin pitää helliä?

    • enkeli pojan äiti

      Tiedän tunteet jota käyt läpi juuri tällä hetkellä, itse koin vuonna -99 saman kohtalon. Annan sulle maili osoitteeni... toivon että otat yhteyttä. [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3672
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      28
      3232
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      69
      2878
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2720
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      81
      1699
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      22
      1518
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1478
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1474
    Aihe