Finasteridi ja lihasmassa

Pekka_

Olen nyt syönyt finasteridia parisen kuukautta miestyypin kaljuuntumisen estoon. Tänä aikana olen käynyt normaalisti punttisalilla kolme kertaa viikossa (jo useamman vuoden ajan). Nyt Propecian käytön aikana olen huomannut, että aivan kuin lihasmassaa olisi tullut enemmän tai "lihakset ovat enemmän esillä". Onko tällä lääkeaineella vaikutusta lihaksiin? Luonnollisesti lääkeaine vähentää DHT:n määrää veressä ja näin lisää testosteronin määrää.

Onko muilla kokoemusta vai onko lihasten kasvu vain hyvää tulosta ahkerasta punttisalilla käynnistä ja sitä tukevasta ruokavaliosta.

5

3063

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      "Onko muilla kokoemusta vai onko lihasten kasvu vain hyvää tulosta ahkerasta punttisalilla käynnistä ja sitä tukevasta ruokavaliosta."


      No vaikuttaahan se tosiaan hormonitasapainoon. Ja löytyy kiellettyjen aineiden listalta dopingissa. Eli voi se jotain vaikuttaa, tietty suurin vaikutus on psykologinen (eli kiinnität asiaan eri tavalla huomiota kuin aiemmin).

      Mutta ainakin rintalihasten kasvu, jos sellaista olet huomannut, on melko varmasti osittain finasteridin ansiota.

    • 1976_Uros

      Koska finasteridi estää testosteronin muuntumista DH-testosteroniksi, jää veressä kiertävän vapaan testosteronin määrä finasteridikuurin aikana vastaavasti hieman (n. 20% muistaakseni) suuremmaksi. Tämä ero on pieni eikä siitä ole vaaraa, mutta jotain lihasmassan kasvua stimuloivaa vaikutusta sillä voi olla jos kerran muutenkin teet voimaharjoittelua.

    • futaaja

      Kestävyys on parantunut ja palautuminen finasteridin myötä-terv jalkapalloa aktiivisesti pelaava.

    • Puntillakäynyt

      Puolitoista viikkoa kuurilla, eikä voi valittaa ainakaan treenitulosten puolesta. Tulokset paranivat selvästi edellisviikkoon verrattuna, mikä menee tosin pääosin sen piikkiin, että vasta muutaman viikon käynyt salilla tauon jälkeen. Oli kuitenkin pienoinen yllätys, että kehitys oli pikemminkin parempaa kuin huonompaa. Sivuoireina myös eritoten alkupäivinä outoa tunnetta palleissa.

    • Anonyymi

      En ole huomannut boostaavaa vaikutusta. Treenit kuitenkin kulkee hyvin ja tulokset nousee hitaasti mutta varmasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      20
      3744
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      24
      3089
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2315
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      2115
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      19
      1966
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1632
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      40
      1586
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1502
    9. Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta

      Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava
      Luterilaisuus
      499
      1445
    10. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1414
    Aihe