tietääkö kukaan mikä on minimituntipalkka , tuollaisessa ruokaravintolassa työskentelevällä, ilman mitään kokemusta tai koulutusta alalle? Kun tuolla ammattiliiton sivuilla lukee, että työssäoloehtoa nollattaessa, pitää työstä maksettava palkka olla vähintään minimipalkka.
MIkä on minimipalkka
15
7937
Vastaukset
- minä
TESin mukaan harjoittelijan palkka on jotain 7 euroa, saliapulaisen ~8.25 ja tarjoilijan ~9.16 ja kaippa se minimi on jotain 6 euron luokkaa...
- Fury
Uskoisin että sen tulisi olla bout 6-7 €.. Ilman koulutusta/kokemusta.
- kokemusta on
harjoittelijan palkka on 6,58e/h. En sitten tiedä voiko tuosta enää pienempää palkkaa saada..
- alalla duunis
jos tarjoilet myös viiniä, olutta tai muita vastaavia alkoholi pitoisia juomia niin sinulla pitää olla anniskelupassi ja silloin minipalkka on 9,14 mahdolliset lisät eli ilta, yö, sunnuntai, aatto ja varavastaavan lisät..
- juppis
minipalkka tarjoilijalla (ent. kassatarjoilija) on 0-2 vuotta 8,95€ lisät
- dsfdsfdsfdsffds
Itse tienaan baaritarjoilusta joku 8.35e/h. Alan koulutusta ei ole, vajaa pari vuotta ekstrana.
- A-KV
ei tarvitse olla anniskelupassia. vain siinä tapauksessa tarvitset passin jos työskentelet yksinäsi tai olet alle 18v ikäinen.
- adanni
A-KV kirjoitti:
ei tarvitse olla anniskelupassia. vain siinä tapauksessa tarvitset passin jos työskentelet yksinäsi tai olet alle 18v ikäinen.
onko ihan kohtuutonta pyytää n.8 euron tuntipalkkaa sali/tarjoilija/keittiö-työstä jos on n. 2 viikon työkokemus alalta?
- Kyyppäri87
Mulla ainakin oli harjottelijan palkka 9,06€ tunti
- Tuoltalöytyy
http://www.pam.fi/fi/tyo/tessit/Tyehtosopimukset/Marava työntekijät tes 2012-2014.pdf
- Ruokapalvelutyönteki
Mistähän näkisi kunnallisen alan palkkatulukot? Olen ruokapalvelutyöntekijä kunnalla ja tuntuu aika pieneltä, kun tuntipalkkani on jotain 7,4 euroa! Kokemusta ei vielä ole yli vuottakaan, mutta olen suurtalouskokki.
- kvtes kertoo
http://flash.kuntatyonantajat.fi/kvtes-2012-2013/html/#/176/
Kannattaisi puhua luottamusmiehen kanssa, että onko palkka oikein. - ota selvää
Kokin alkupalkka jo on isompi kuin tuo.
Itse olen ollut kaupungilla töissä ruokapalvelut. n 2v. ja palkkani on 10.15 €/h. ja minusta tuokin on todella surkea palkka. kaupassa sain jo vuosia siten 12 €/h.
Mitä muuten pidät työstäsi, vastaako kuvaa ?
- Ruokapalvelutyönteki
Kiitos linkistä.
Työni on ihan ok. Mutta olen sijaisena ympäri kaupunkia, mutta ei kai se voi vaikuttaa tuntipalkkaan? Vai voikohan?
Työ vaihtelee vähän paikasta riippuen. Joissakin olen yksin (esim. päiväkoti) ja teen kaiken keittiötyön. Isommissa joissakin paikoissa sijainen pääsee tekemään kaikkea työtä (esim. jos työntekijät ovat vuoropäivinä linjastolla, tiskissä jne. niin olen kierrossa mukana) ja joissakin sijainen tekee vain viikkosiivouksia ja tiskaa.- hjjl
kuulostaa Ikaalisten kaupungilta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982747Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21853Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290811Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719