Ali: sinun viestisi on jo useammin kuin kerran tuolla keskusteluissa: massapostitus kielletty :)
sananvapaus: Onko sinulla K. Utrion lupa kopioida ja esittää hänen tekstejään täällä? Jos ei, rikot kopiosuojaa,joka on mainittu myös keskustelu säännöissä.
sananvapaus: Onko sinulla K. Utrion lupa kopioida ja esittää hänen tekstejään täällä? Jos ei, rikot kopiosuojaa,joka on mainittu myös keskustelu säännöissä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
http://www.taivaansusi.net/politiikka/islam.html
onko Kaari Utrio keksinyt koko tuon tarinan omasta päästään vai kertooko tarina totuuden musliminaisen elämästä helmikuussa 2006?
Jos koko tarina ei ole totta, voitko osoittaa totuuden vastaiset kohdat?
aina ihaillut kovasti Utriota ja ollut hänen teostensa fani. Mutta lukiessani tuon jutun silloin kun se aikanaan julkaistiin petyin hieman, sillä juttu, niin paljon kuin se paikaansa joidenkin naisten asemasta valitettavasti kertookin ( ei siis minulla ainakaan ole syytä oikaista mitään) on se rankasti yleistetty ja annettu se kuva että Islamissa naisilla ei koskaan ole mitään arvoa. Se ei pidä paikkaansa,Islam antaa naiselle korkean ja hyvän ja arvostetun aseman. Joka ei aina toteudu,valitettavasti. Tottakai maailmalla on kuva naisten kivittämisestä ja huonosta kohtelusta ja epäkohdista - ja niin pitää ollakin siinä mielessä, että asioihin voidaan puuttua ja niitä muuttaa. Mutta ketä kiinnostaisi ne kaikki musliminaiset, jotka elävät ihan hyvää ja tavallista elämää, joita ei pahonpidellä, alisteta ja sorreta? Heitä lienee kuitenkin enemmistö,eikö? :) Mutta tämä minun mielipiteestäni, Utrio on hieno kirjailija mutta Islamin naisen historiasta olisin suonut hänen ottavan kantaa myös siihen toiseen puoleen mm niihin oikeuksiin joita naiselle kuuluu.Ihan vain tasapuolisuuden nimissä.
Poiston syy ei ole teksti sisällön vuoksi vaan koska kyse oli sen laatuisesta suorasta kopioinsta,joka säännöissä on kielletty ilman kirjoittajan lupaa. Linkin ko tekstin sisältävälle sinulle olen omasta mielestäni antanut olla, ellei ole poistunut jonkun viestiketjun mukana. Jolloin se luultavasti ilmestyy hyvin pian takaisin :)
Niinhän se on, että maailmassa on paljon pahaa, mutta myös paljon hyvää ja nuo hyvät puolet jäävät kertomatta ainakin näillä palstoilla.
Jos kaikki 500 miljoonaa musliminaista maailmassa eläisi tuollaisen sorron alla, kuin mitä Utriokin kuvaa, niin luulisi, että he jotenkin saisivat avunhuutonsa maailman korviin. Mutta toisaalta yhdenkin naisen sortaminen on liikaa, näin vanhan suomalaisen miehen mielestä.
Gohar, sinua paljon moititaan täällä, mutta minussa on varmaankin jotain (ikä?) vialla, kun en osaa liittyä noiden moitiskelijoiden suureen (mies?) kuoroon.
Siispä pyynnöstäsi linkitän ko. tekstin tästä lähtien aina kun olet poistanut sen:)
kerropas millä perusteella bannasit joulupukki ja mohammed viestit? massapostitus= neljä viestiä päivässä??
Kun laitoin viestin ensimmäisen kerran, eihän se voinut olla joukkopostitus. Poistit viestin. Laitoin sen uudelleen poistit taas. Sitten laitoin sen kolmeen paikkaan.
No joka tapauksessa laitan sen vielä kerran. Yhteen paikkaa. Se ei ole mielestäni joukkopostitusta.
Sanokaa te muut onko se joukkopostitusta jos laitan viestin ensin yhteen keskusteluryhmään ja seriffi poistaa sen. Laitan sen sitten takaisin ja seriffi poistaa sen. Laitan lopulta takaisin alkuperäiseen paikkaan ja keskusteluryhmän juureen ja seriffi poistaa sen molemmista. Ja sitten seriffi ilmoittaa viestin olevan joukkopostitusta.
Viestiä siis ei ollut enää missään. Laitoin sen nyt takaisin juureen. Onko seriffillä oikeus poistaa se?
Mitä mieltä olette te toiset kirjoittajat?
Ja mitä mieltä on Suomi24 ylläpito, saanko laittaa viestin?
..poistettiin ensinmäisen kerran siinä mukana olleen linkin vuoksi.
Moro Gohar
Nyt viestissä ei ole ollut kiistanalaista linkkiä, eikä se ole joukkopostitusta. Siis miksi poistit sen nyt?
Tähän ei ole tekijän oikeuksia: murhalla ei voi olla.
Kammottava todiste ääri-islamistien touhuista. Amerikkalainen murhataan brutaalisti kameran käydessä ja video laitetaan nettiin levitykseen.
Todella järkyttävä video, joten harkitse haluatko katsoa.
Mihinköhän se video katosi täältä.
Hyvä Gohar
Kysyt, onko kirjoittajalla lupa. Jos et tiedä, ei sensuroinnille ole perustetta. Jos et tiedä, kysy Utriolta.
Jos et tiedä, OTA SELVÄÄ.