Löysin pienen partamonnini äskön kuolleena kiven alta. Olin huomannu sillä aikasemmin muhkuran mahassa mutta aattelin et se on vaan joku juttu mikä "kuuluu" kalalle. Ja selässä oli myös vaalea läikkä ja luulin että oli vaan kolhinu itteensä johonkin...Tänään sitten rupesin ihmetteleen kun ei kaveria näkynyt missään ja sit vähän tongin niin sielhän se oli.
Aattelinkin nyt että ei kai mikään tauti kyseessä mikä mahdollisesti tarttuu muihin?(8 neontetraa, 1 ripsimonni, 2 kääpiörihmaa)
Aattelinkin nyt että ei kai mikään tauti kyseessä mikä mahdollisesti tarttuu muihin?(8 neontetraa, 1 ripsimonni, 2 kääpiörihmaa)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ikävä kuulla.
Onko muilla kaloilla mitään oireita?
Minkäs kokoisesta akvaariosta on kyse?
Millaiset ovat vesiarvot, pH ja nitraatti olis hyvä tietää. Milloin akvaario on perustettu?
Akvaarion lämpötila ja kuinka usein ja paljon vaihdat vettä akvaarioosi?
Täällä on eräs samantyyppinen keskustelu;
http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=62931&highlight=partiksella muhkur*
Muilla kaloilla ei oireita, 100 litranen, Arvoja en ole mitannut sitten perustamisen jälkeen(Kun ei ole ongelmia ilmennyt), elokuussa otin ensimmäiset kalat, Lämpötila 24 astetta ja viikottain vaidan vettä 1/3 tai noin puolet.