Hormonitasot pillereiden jälkeen?

Lopetin e-pillerit kahdeksan vuoden yhtäjaksoisen syömisen jälkeen. Pari viikkoa lopetuksesta alkoi huimaamaan, ja tätä on nyt jatkunut lähes viikon. Lääkäri teki neurologisen tutkimuksen eikä mitään löytynyt. Väitti ettei huimaus liity pillereiden syömisen lopettamiseen. Jotenkin vaan tuntuu ettei kaikki ole kohdallaan... Kellään vastaavia kokemuksia?
2381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minä en ehtinyt käyttämään pillereitä läheskään noin kauaa, kun muutuin kärttyisäksi ja mielialat vaihtelivat. Lopetin pillerit ja sen jälkeen minullekin tuli huimausta ja olin pitkään sekaisin pillereiden lopettamisen jälkeen. Lopetin pillerit mutta senkin jälkeen olin väsynyt, alakuloinen ja haluton. Jälkikäteen mietin että sotkivatko pillerit hormoonitoiminnan ja kyseiset oireet tulivat. Minäkin kävin lääkärissä eikä mitään löydetty. Aikansa sitä kesti ja ohi meni. Oli minulla samalla rankka kevät muutenkin, mutta uskon pillereiden osittain sotkevan kuvioita lisää.

Äänestä

Käytin pillereitä muutaman vuoden. Nyt on kulunut suunnilleen vuosi lopettamisesta, ja oireita edelleen.

Pillereitä syödessä minulla koski päähän tyyliin 6 -7 päivänä viikossa. Samoin minulla oli kummallisia sydämen tykytyskohtauksia jolloin pulssi löi reilusti yli 100krt/min..tyyliin 180krt/min...

Pillereiden jälkeen ihoni on ollut huonossa kunnossa ja varsinkin päänahka. Raavin kutiavaa päätäni niin paljon että tuloksena lähti hiuksia todella paljon. Kesällä ohimot taisivat olla lähes "kaljut". Nyt hiukset on alkaneet kasvaa takaisin..mutta hirveä rasvoitus hiuksissa on ja pysyy. Pitäisi käydä pesulla 2 krt päivä. Kunhan kerkeän olen menossa ihospeliaalille. Ei tästä muuten tule mitään.

Sen vain tiedän, että en koskaan enää syö hormoonivalmisteita.
Niin ja ne halut ei ole palanneet vieläkään. Tunnen oikein kuinka hormonit ovat sekaisin, hikoilen paljon ja karvoitus on runsaampaa kuin ennen. Että näin..onneksi useimmilla ei ole minkäänlaisia oireita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei-kiva kirjoitti:

Lopetin e-pillerit kahdeksan vuoden yhtäjaksoisen syömisen jälkeen. Pari viikkoa lopetuksesta alkoi huimaamaan, ja tätä on nyt jatkunut lähes viikon. Lääkäri teki neurologisen tutkimuksen eikä mitään löytynyt. Väitti ettei huimaus liity pillereiden syömisen lopettamiseen. Jotenkin vaan tuntuu ettei kaikki ole kohdallaan... Kellään vastaavia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu