Onko elämää veromuutoksen jälkeen?

911

Kaikkien metsänomistajien siirryttyä uuteen, puun myyntituloihin perustuvaan verotukseen, on muutos vähintääkinkin kaksijakoinen. Metsätaloutensa kannattavuutta aktiivisesti laskevilla on ollut odotuksena roimatkin ( erityisesti kuitupuun) hintojen korotukset.
Ankea todellisuus on toinen. Useat asiantuntijatahot ( mm METLA, PELLERVON TTK.) ennakoivat puukaupan jatkumista lähes entisin hinnoin. Antuntijat mm. metsälehden päätoimittaja Pasi Seppänen toteavat myyntipaineiden
kassantuneen siirtymäajaksi myyntiveron
vallineiden keskuuteen
Tulevina kuukausina tullaan käymään keskusteluita useiden teollisuuslaitosten sulkemisesta. Tämä uhkaa satojen työntekijöiden toimeentuloa.
Perimmiltään on kysymys metsäteollisuuden säilymisestä Suomessa. Glopaalien metsäyötiöidemme johto hankkii raaka-aineen " sieltä, mistä halvimalla saadaan"
Henkilökohtaisten näkemyksieni mukaan puun reaalihinta jatkaa entistä laskuaan, ja metsätalouden kannattavuus tulee perustumaan entistä tarkempaan puun tuottamiskustannusten optimointiin
Spekulointi menneiden vuosine istutusvurheillämtuskin auttaa huomista

6

871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suomessa vain

      Ylhäältä alaspäin,tätä kai tarkoittanet, näinhän suomessa on toimittu kaikilla aloilla,metsässäkin.En ole vaatimassa menneisyyden suuristakin virheistä"päitä vadille",mutta entinen päätön tuhlailu metsässäkään ei voi jatkua,tarkoitan tällä ylisuuria valvonta-neuvonta organisaatioita,sekä erimuotoisia valtion tukia yksityismetsiin.Rahat eivät vaan yksinkertaisesti riitä,kun tulot metsistä pienenevät, tilanne on ristiriitainen .Toivoisin päättäjiltä ja metsäviisailta rohkeita ja viisaita ratkaisuja,enkä menneen puolusteluja ym pilvilinnoja.

      • Luomua

        Erirakenteiskasvatuksen lisääminen on ainoa järkevä vaihtoehto.


      • vadille

        Päitä vadille, mutta muuten puhuit erittäin tärkeää asiaa!!

        Kyllä pienmetsänomistajan harhauttajia pitäisi haastatella mieluusti "saunantakana", kun on aiheuttaneet sanoisin tahallisesti vahinkoa:))
        He voi taas haastatella lainlaatijoita, joilla on ollut monesti äly kateissa metsäasioissa?
        Tuskin erottavat mäntyä petäjästä.


    • pienmetsänomistaja

      Ei myydä suurille teollisuusfirmoille ensiharvennuskuitua; myydään se lämpö yrittäjille, hinnassa ei paljon eroa, nostetaan kannattavuutta lajittamalla myytävät puut paremmin käyttötarkoituksen mukaan, tämä vaatii esim. MHY:n roolin muuttumista valtakirjakaupoissa.
      Nyt on jo olemassa erikoispuupörssi. Pienemmät sahat
      käyttävät puuta jo 100 mm. latvaläpimittaan.

      • Puita minullakin

        Saahan sitä iskuja suunnitella meillä Suomessa ei vaan kiihdytä niinkuin etelämpänä vaikka pilakuvista.
        oiskohan kuitenkin vaan myytävä jos on mitä myydä
        isot ostaa ja "kartellit" hinnoittelee.


      • pienmetsänomistaja
        Puita minullakin kirjoitti:

        Saahan sitä iskuja suunnitella meillä Suomessa ei vaan kiihdytä niinkuin etelämpänä vaikka pilakuvista.
        oiskohan kuitenkin vaan myytävä jos on mitä myydä
        isot ostaa ja "kartellit" hinnoittelee.

        että taitaa olla turhaa haaveilua.
        Mutta minä ainakin myyn pienille sahoille niin kauan kun ne pysyy mukana. Eikä meidän pienien metsänmyyjien kannata murehtia paperi ja yleensä metsäteollisuuden työpaikoista ja elannosta, ei nekää murehdi meistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe