Mikä on käsityksenne,

nykyiset vl:t

tästä asiasta?
70-luvun kauhistuttavat hoitokokoukset, syntiinsitomiset ja porukasta erottamiset, toisten yksityiselämän sairaalloinen vartioiminen ja uhrin jopa itsemurhaan asti jatkuva helvettiintuomitseminen.

Ovatko nuo tekijät nyt kuoltuaan helvetissä?

Mitä ajattelee Jumala tuollaisista, jotka alkavat leikkiä kaikkivaltiasta?

5

607

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • H.Ihander

      Kysymyksen asettelusi on sellasinen ,ettei siihen viitsi alkaa tuntojaan tutkailemaan.

    • Raamatun mukaan

      Mielestäni he ovat joutuneet helvettiin, jos ovat jo kuolleet eivätkä anteeksi pyytäneet niiltä, joita vastaan rikkoivat eivätkä anteeksiantoa vastaanottaneet siten.

      samalla lailla helvettiin ovat joutumassa ne sitojat, jotka vielä elää, jos eivät anteeksi pyydä niiltä, joita vastaan rikkoivat ja jos eivät kadu tekojaan.

      Jumalan sana on armoton myös näitä sitojia kohtaan.

    • ole ainakaan enään esiintynyt. Jumala tietää, mihin kukin on syyllistynyt. Jumalan on tuomio.

      • tuntuu oikealta

        Ihmisenähän ei liikaa pidä olla asialla. Vaan antaa Jumalan vaikuttaa ihmiseen ja ihmis-sydämmeen.

        Joskus joutuu ihmistä hoitamaan, mutta se ei tarkoita sitä, että sitä saa tehdä miten vaan. Vaan siinä pitäsi toimia aralla mielellä, ja ihmistä kunnoittaen. Eikä lyödä toista lihan käsivarrella.

        Jos tällaistakin ilmenee,siitä olis hyvä tehdä parannus. Ja tällisestakin olis hyvä hoitaa ihmistä, jos hän ei itse sitä huomaa. Ja toisten sanoa, että kyllä sinä nyt toimit sopimattomasti.


      • ei se tarkota sitä
        tuntuu oikealta kirjoitti:

        Ihmisenähän ei liikaa pidä olla asialla. Vaan antaa Jumalan vaikuttaa ihmiseen ja ihmis-sydämmeen.

        Joskus joutuu ihmistä hoitamaan, mutta se ei tarkoita sitä, että sitä saa tehdä miten vaan. Vaan siinä pitäsi toimia aralla mielellä, ja ihmistä kunnoittaen. Eikä lyödä toista lihan käsivarrella.

        Jos tällaistakin ilmenee,siitä olis hyvä tehdä parannus. Ja tällisestakin olis hyvä hoitaa ihmistä, jos hän ei itse sitä huomaa. Ja toisten sanoa, että kyllä sinä nyt toimit sopimattomasti.

        ettö joka asiasta sanoo. Vaan Jumalalla on oma aika kaikelle. Ja Hän toimii omantunnon kautta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      157
      4963
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3616
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      35
      2607
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2268
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      96
      2149
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2057
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      66
      2050
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      87
      2003
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      21
      1516
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      105
      1416
    Aihe