Numerus clausus

Osaako kukaan kertoa miten suomalaisesta yo-todistuksesta väännetään numerus clausus?

Lukion päästötodistukseni keskiarvo oli 8,5 eli osaako kukaan sanoa paljonko numerus clausus olisi esim. Saksassa?
2492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jotkut saksalaiset korkeakoulut kääntävät suomen numeron saksalaiseksi itse. Toiset koulut esim. Baijerissa vaativat, että todistukset lähetetään Baijerin omaan paikkaan muistaakseni Müncheniin jossa he kääntävät numeron. Kannattaa katsoa koulujen sivuilta mitä vaativat. Mihin ja mitä olet hakemassa? Itsekin aion Saksaan hakea.

Äänestä

Siis haluat vääntää yo-todistuksesta "pääsykiintiön"?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NC_ kirjoitti:

Osaako kukaan kertoa miten suomalaisesta yo-todistuksesta väännetään numerus clausus?

Lukion päästötodistukseni keskiarvo oli 8,5 eli osaako kukaan sanoa paljonko numerus clausus olisi esim. Saksassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu