Polaris SP500XC X. Heti uuden pytyn ja Wiseco mäntien vaihdon jälkeen rikko oikean pytyn niin urille, että menee vaihtoon. Edellinen satsi oli alkuperäinen ja kesti 3000 ml ja tämä uusi satsi meni alle 100 ml. Liikkeessä kasattu kone ja kuulema ei pitäisi olla laihalla. Mikä vika ???
Polaris 500 rikkoo oikeata pyttyä
JarnoHolopainen
63196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
-romua sylinterissä kasauksen jäljiltä
-väärät männänrenkaat (liian pieni välys päitten välissä)
-vikaa jäähdytyksessä (esteitä virtauksessa)
Tutki näyttääkö ylikuumenneelta tai onko muita päättelyä helpottavia merkkejä
Joo. Avasin pytyn ja ilmeni, että wiseco oli 70,5 ja uusi pytty on vakiopytty. Tietääkseni vakiomäntä on 70,36 eli laitettiinko wisecot 70,5 liian suurena. Onko wisecoita vakiopytyn koolla alle 70,5. Siis mielestäni koneeseen oli laiteettu liian tiukat männät (oli leikannut tasaisesti neljältä sivulta). Jos jollain tietoa / kokemusta olisin tiedosta kiitollinen.
Sellaista on joskus sattunut seurapiirissä. Wisecot eivät saa olla kovin tiukkoja. Ja vielä tärkeämpää on ajaa sisään pitkään ja huolella. Hermopeukalot pois sisäänajosta!
Viime talvena oli itellä viissatanen indy joka leikkas 2 kertaa, ja vielä samana viikonloppuna.. Eli 2 kertaa kone atomeiks ja nippuun yhtenä viikonloppuna! Ei senkään pitäny laihalla käydä eikä imeä ilmaa mistään välistä mutta niin vaan leikkas sama pytty 2 kertaa samalla tavalla. Alakerran purin molemmilla kerroilla ja pesin purut pois. Stefat oli tiiviit, uusia ei viikonloppuna saanu. Pari petilaakeria vaihdoin, Datsun pluupöörtin takalaakeri oli sopiva. Käytettyjä ehjiä mäntiä laitoin tilalle ja pyttyyn hoonaus. Toisen rempan jälkeen pysy kasassa lopputalven ja nyt syksyllä myin pois. En kyllä uskaltanu liikaa rääkätä enää sitä konetta. Jäi kyllä mysteeriks vaikka on jonku verran tullu noita koneita ropattua.
todennäkösesti epätasapainossa? Tai, kiertokangessa on alapäässä välystä sivuttaissuunnassa. Itselläni johtui edellämainitusta toisen männän rikkoutuminen, tuli aivan silppua.
omistin kolme talvea polariksen ja kaksi kertaa meni mäntä samasta pytystä, laita ota tuoreöljyvoitelun vaijeri irti ja laita öljy tankkiin bensan joukkoon. 99 tieto. voi kertoa asiasta myöhemmin lisää