iso kupla, TODETKAA itse. Korjausliike menossa mutta samalla menossa on viimeisten wannabe-pankinvuokralaisten härmäläinen kyykytysoperaatio. Asuntokuplan suurimpiin häviäjiin kuuluu keskiluokka, jonka maksukyky, elintaso ja vapaa-ajan harrastusmuotojen moninaisuus tulee määräytymään nyt tehtävien ratkaisujen perusteella.
http://www.oikotie.fi/cache?exit=show_apt&id=1098561
ASUNTOJEN hinnoissa
9
1380
Vastaukset
- hirveä kupla
vertaan 1985 vuoden vuokria tähän päivään. Hirvittävä kupla tullut vuokriin. Miksi kukaan ei tee mitään. Kaikki vaan maksaa iloisesti vuokransa. Tämä vaikuttaa jo kansantalouteen.
- EON
Hei etkö satu tietämään että vuokrat on nyt todella alhaiset suhteessa asuntojen hintoihin. Vuokranantajan tuotto minimaalinen tällä hetkellä.
- mahdoton
EON kirjoitti:
Hei etkö satu tietämään että vuokrat on nyt todella alhaiset suhteessa asuntojen hintoihin. Vuokranantajan tuotto minimaalinen tällä hetkellä.
nyt kannattaa asua isän ja äidin luona. Nyt ei kannata maksaa asumisesta mitään!
- kaikkien asunnon
ostoa olisi syytä lukea tuo juttu. Ei voi muuta kuin hämmästellä markkimeininkiä.
- nimetön
Huolimatta tämän palstan tasosta voin vain ihmetellä, että jos sinä todella tarkoitat sitä, mitä kirjoituksessasi sanot, niin kertoisitko, että mikä voisi aiheuttaa hintojen laskun? Ei vain yksinkertaisesti ole sellaisia syitä, edes yhtä, joka aiheuttaisi hintojen laskun. Ja kyllä, se todella vituttaa kun itsekin on kaavaillut ostamista, ja sitten saa lukea lehdistä hintojen nousseen yhdessä vuodessa 10%, ja että hintojennousu jatkuu yhä. Ongelmahan onkin siinä, ettei minulla ole sitä 10 prosenttia laittaa sen jo olemassa olevan tukun täytteeksi, ja aivan onnettomasta läävästä ei viitsi maksaa sitä millä muutama vuosi sitten olisi saanut vaikka kuinka hienon. Saattaa hyvinkin olla, että nykyinen tilanne aiheuttaa joskus ~20 vuoden päästä sen, että nämä hirmuvelkoja ottaneet ovat kusessa ja asuntoja tulee myyntiin halvalla, mutta siihen tarvitaan massiivinen koronnousu ja ehkä jopa lama. Sellaista ei ole näkyvissä, joten taidan joutua vuokralle kun en tosiaakaan siirry Kehä III:n ulkopuolelle vain siksi etten enää pystyisi kunnollista asunto sen sisäpuolelta ostamaa. Mutta kyllähän niinkin jonkun aikaa pärjää.
- Tilasto-erkki
Mikä menee ylös tulee myös alas. Katso tilastokeskuksen tilastot 70-luvulta. Aikaisemminkaan "ei ole ollut näköpiirisssä" mitään mikä laskisi asuntojen hintaa - silti sellainen tekijä on ilmaantunut ja hinnat ovat laskeneet. Koronnosto esimerkiksi vaikuttaa väistämättä kysyntään.
- niitä tilastoja
Tilasto-erkki kirjoitti:
Mikä menee ylös tulee myös alas. Katso tilastokeskuksen tilastot 70-luvulta. Aikaisemminkaan "ei ole ollut näköpiirisssä" mitään mikä laskisi asuntojen hintaa - silti sellainen tekijä on ilmaantunut ja hinnat ovat laskeneet. Koronnosto esimerkiksi vaikuttaa väistämättä kysyntään.
Onko nykyinen nousu samanlainen kuin 70-luvun tai 80-luvun? EI OLE. nykyinen nousu on jatkunut melko tasaisena 9 vuotta ei 2-3 vuotta kuten kuplat. Koron nousu tasaa hintojen nousua ei aiheuta rommausta elleivät korot nouse >6%. In your dreams baby.
- Hanski from Espoo
niitä tilastoja kirjoitti:
Onko nykyinen nousu samanlainen kuin 70-luvun tai 80-luvun? EI OLE. nykyinen nousu on jatkunut melko tasaisena 9 vuotta ei 2-3 vuotta kuten kuplat. Koron nousu tasaa hintojen nousua ei aiheuta rommausta elleivät korot nouse >6%. In your dreams baby.
Ilmeisesti olet juuri ostanut asunnon? Kuplan määritelmään tuskin kuuluu kuinka kupla on syntynyt, oli se sitten hidasta tai nopeaa. Fakta on se, että ollaan 80-luvun lopun hintatasolla, joka oli kestämätön. Mikä menee ylös tulee myös alas. Se miten nopeasti hinnat laskevat on eri asia, mutta tilastojen perusteella ollaan älyttömällä tasolla joka ei historiallisesti ole kestänyt.
- sitten
esimerkiksi jonkun totaali-idioottimaisesti superylihinnoitellun hirviöluukun?
No sehän todistaa, että KAIKKI hintapyynnit on järjettömiä, olen nyt tosi vakuuttunut hintakuplasta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254793Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa113469Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1293249Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss282706Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu832439Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181803Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91424Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1211299Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut101249Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41228