Opel Tekniikan Maailman vertailun jumbo

TM 1/01 farmariauto vertailu.

Viimeinen sija: Opel Omega
91936
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kerrankin oikeudenmukainen tulos, on vielä sen verran uusi malli tuo omega ettei voi mallin vanhuuttakaan puolustella...

Äänestä
  • Omega B on vuodelta -94 ja sai viime vuonna faceliftin... Kilpakumppanien perussuunnittelu on hiukka tuoreempaa.

    Äänestä

  • B-mallin Omega esiteltiin -93, joten ei tuo ihan tuore malli enää ole. Uusi tulee tosin vasta parin vuoden päästä. Ihmeen hyvin se pärjäsi tuossa porukassa. Kärsi vielä vanhasta hinnastaan ja vanhasta huolto-ohjelmasta, nykyään Omegaa huolletaan 30tkm välein.

    En minäkään tuosta porukasta Opelia valitsisi, sen sijaan hinnat alkaen malleista kyllä.

    Äänestä

  • -99 kirjoitti:

    B-mallin Omega esiteltiin -93, joten ei tuo ihan tuore malli enää ole. Uusi tulee tosin vasta parin vuoden päästä. Ihmeen hyvin se pärjäsi tuossa porukassa. Kärsi vielä vanhasta hinnastaan ja vanhasta huolto-ohjelmasta, nykyään Omegaa huolletaan 30tkm välein.

    En minäkään tuosta porukasta Opelia valitsisi, sen sijaan hinnat alkaen malleista kyllä.

    Ainahan teknarin ja tuulilasin testin voittaa Saabi.Jos ei ole saabia niin Volvo,Volsu tai Opeli.

    Äänestä

... kannattaa lukea ja uskoa jos ei itse ymmärrä autoista mitään, muuten kannattaa tehdä omat vertailunsa. Ostaisitko
ruotsalaisen traktorin vaiko ylihintaisen volkkarin vai ehkä kunnon takavetoisen auton jonka ajo-ominaisuudetkin on kunnossa?

Äänestä
  • Olen vertaillut ko autoja ja voin todeta ruotsalaisen traktorin olevan huomattavasti paremman kuin saksalaisen resiinan. Väite maksettu testi on käytössä aina silloin kun oma automerkki ei pärjää. Sen voi aina esittää ilman todisteita ja sitä on muiden mahdotonta todistaa myös vääräksi. Toisaalta itse em autot ajaneena tiedän, että jokainen joka on esim 9-5:llä, ajanut vähänkään pitempään ei enään arvosta Omegan ajo-ominaisuksia erinomaisina. Opel luopuu kyllä takavedosta seuraavassa mallisarjassa. Toisaalta GM on valinnut tuotepaletissaan Saabille korkeamman statuksen, joten Opel tulee jäämään jatkossakin alemmalle tasolle.

    Äänestä

Kyllähän se jo etukäteenkin oli selvää, että ei Opel tuossa seurassa pärjää, vanha malli todellisuudessa ja takaveto, joka alkaa olla yhä enemmän historiaa.Kyllä kesäkelillä takaveto on ihan OK, mutta kun lähdetään lumihankiin ja loskakeleille, niin etuveto on parempi.Onha se sentään teille GM:n miehille mannaa, että tuo Saab kuuluu samaan leiriin.

Äänestä

jos se viimeinen olisi ollut Toyota, niin varmasti testissä olisi ollut jotain hämärää. Nyt se oli kohdallaan. Omega on jo vanha malli.

Äänestä

Se on aivan kuinka sen ottaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saabisti kirjoitti:

TM 1/01 farmariauto vertailu.

Viimeinen sija: Opel Omega

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu