kielen osaaminen

kiinnostaisi

Haluaisin enemman kun paljon lahtea opiskelemaan ulkomaille. Ongelma on vain kieli. Miten olette osanneet kielen lahtiessanne ulkmaille? Olen nyt Englannissa au-pairina ja kayn kielikoulua, etta oppisin englnnin, mutta en usko, etta talla kieli maarallla opiskella voisi. Voiko lahta opiskelemaan , vaikka ei osaa kunnollla kielta, siis oppiiko sen paikan paalla?
Kaikki mahdollinen tieto ja kokemus on eritttain tarkea!!!! Koska haluan ulkomaille, mutta enkku lukiossa 6. Argh!

6

823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enya

      Kuulosta aika heikolta tuo sun kielipää, jos oli enkku 6. Vai etkö vain ollut kiinnostunut? Jos olet oppiaksesi englantia, niin kyllä sitä luulisi tuolla au pair & kielikouluyhdistelmällä oppivan. Seuraa paikallis-TVn uutisia, draamoja ym. ja lue kirjoja ja lehtiä englanniksi.

      Käsittääkseni brittiylippistoissa (samoin kuin amerikkalaisissa) joutuu kirjoittamaan paljon enemmän esseitä, tutkielmia ym. kuin Suomen yliopistoissa, joten kielitaitoa kyllä vaaditaan. Mutta jos onnistut jonnekin yliopistoon sisälle pääsemään, niin mene toki ja tsekkaa, onko yliopistolla ulkomaalaisille opiskelijoille mitään palveluja. Itse käytin amerikkalaisyliopistossani writing centerin palveluja hyväkseni.

    • kuponki

      Itse lähdin opiskelemaan eläinlääketiedettä Viroon, enkä aloittaessani osannut kieltä ollenkaan. Toinen vuosi menossa ja hyvin alkaa sujua. Se on ihan itsestä kiinni että oppiiko.

      • siispa

        Siispa on mahdollisuus. Todella haluan ja yritan oppia englantia... Valilla vaan tuntuu, etten ikina opi. Mutta kaippa se tasta. Toivottavasti. jos en opi viela niin sitten vaan lahden opiskelemaan johonkin ja viimestaan siella vieraassa maassa pitaisi oppia kun opiskelee englannilla!


      • Kertoisitko

        Heippa!

        Voisitko kertoa pikkuisen hakuprosessista Viroon, eli Tarton yliopistoon? Tiedätkö ketään hampaan puolelta? Millaisilla papereilla/meriiteillä pääsit sissään? Millaista on opiskelu verrattuna esim. suomalaiseen yliopistoon, onko paljon vaativampaa?

        kiitos jo etukäteen jos vastaat!

        Voit meilata myös suoraan os. [email protected]


      • ????????
        Kertoisitko kirjoitti:

        Heippa!

        Voisitko kertoa pikkuisen hakuprosessista Viroon, eli Tarton yliopistoon? Tiedätkö ketään hampaan puolelta? Millaisilla papereilla/meriiteillä pääsit sissään? Millaista on opiskelu verrattuna esim. suomalaiseen yliopistoon, onko paljon vaativampaa?

        kiitos jo etukäteen jos vastaat!

        Voit meilata myös suoraan os. [email protected]

        en oikein alynny, etta mita tarkotit.. tuliko viesti oikeeseen paikkaan? Sorry


      • ???????

        Niin tarkotit tuota edellista kirjottajaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia?

      Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?
      Arvot ja etiikka
      7
      12406
    2. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      4
      11173
    3. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      175
      5095
    4. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      29
      3712
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      196
      3554
    6. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      47
      3104
    7. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      108
      2839
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      13
      2368
    9. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      41
      2149
    10. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      1955
    Aihe