kuvailisiko joku miten tuollaisen nyky eberin purkaminen toteutuu onko kannattava alkaa.siis huoltoa ajatellen tai jos porsii.varmaan joku jo purkanut.
miten avataan eber
utelias asentaja
4856
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kun vähän aikaa pyörittelet laitetta kädessäsi niin asia selviää. Tarvitset kuusiokolo avaimen ja ristipäisen taltan. Vesipumppuosaa irroittaessa muistaa nostaa osa suorassa, ettei o-renkaat ja putkiliitokset vioitu jne. Miksiköhän sinun pitää purkaa laite, onko jotain vialla?
Jos tarkoitus tai tarve on vaihtaa hehkutulppa se löytyy laiteen puolipyöreän "älypään" alta laitteen päädystä. Avaa päädyn ruuvit ja raota päätyä sen verran, että saat pikaliittimen auki, jonka jälkeen se lähtee pois tieltä. Hehkutulppa on nyt näkyvissä.
jos tulee vikaa alanko joskus kaivamaan itse sitä auki
Älä nyt ihan joutenpäinten ala purkamaan. Veikkaan, että ensimäisenä toimena aikanaan on hehkutulpan vaihto, mikä itse tehtynä onnistuu varsin helposti.