Onkos kenelläkään kokemuksia polttokenno (fuel cell) systeemistä veneessä?
Fuel cell
hoist
3610
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ole asennettu huviveneisiin?
Tiedän että Islannissa missä sähköenergia on halpa (kuumat lähteen) on kokeilumielessä valmistettu vetyä kalastusaluksia varten.
Juuri tuo polttoaine on se ongelma. Ainoa polttoaine mitä voidaan käyttää suoraan on vetykaasu (saatavuus satamissa?, painesäiliö tankkina, tankkauslaitteistö, räjähdysvaara ym).
Jos käyttää jotain nestemäistä polttoainetta (metanoli ja maakaasu tavallisin) vaaditaan konvertointilaitteistoa (tavallisesti reformointi, jolloin polttoaine hajoitetaan vedyksi kuumentamalla sitä korkeassa lämpötilassa vesihöyryn kanssa). Tällöin laitteistokoko muuttu melko suureksi.
Polttokennoja on monta eri tyyppiä, ns SOFC (kiinteä oksidielektrolyytti joka toimii korkeassa lämpötilassa) on ehkä lupavin tekniikka tässä vaiheessa (jos puhutaan vähän suuremmista tehoista). Ongemia ovat mm. se että kennot ovat erittäin herkkiä polttoaineen (tai polttoilman) rikkiyhdisteille jotka lyhentävät niiden käyttöikää (kallista!)
Vaikka polttokennoja on kokeilumielessä asennettu mm. henkilöautoihin ja kaupunkibusseihin, oma näkemykseni on että aikaisintaan 10 vuoden kuluttua aletaan nähdä niitä veneissä.
Ihan mielenkiintoinen ratkaisu, lähes äänetön ja tärinävapaa. Lisäksi hajuton. Mutta toistaiseksi liian kallis ja epävarma.
Olisi pitänyt laittaa tämä linkki, on noita muitakin merkkejä.
http://www.max-power.com/fuelcell/
Hydrocell.fi