Koristekiviä/simpukoita

uusi harrastus

Olen perustamassa ensimmäistä akvaariotani ja mietin millä kaikella allasta voisi sisustaa. Voiko esim. käyttää "tiimareissa" pussittain myytäviä koristekiviä tai simpukoita? Vai ovatko käsitelty jollain lakalla tms. josta liukenee myrkkyjä veteen? Entäs voiko esim. saunan kiuaskiviä käyttää, vai sisältävätkö esim. rautaa?

2

683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harakka

      Tiimarin tavarasta en tiedä. Jos et ole varma että on puhtaita, niin älä laita. Muutenkin voit kiehauttaa kattilassa vaikka olisikin lakattomia.
      Vanhat kiuaskivet olen viskannut akvaarioon kunhan ensin jynssäsin ne harjalla.
      Luonnonkivistä ainakaan kalkkikiveä ei saa laittaa, eikä muutenkaan teiden varsilta kerättyjä kiviä. Etelänmatkoilta tuotuja simpukoitakin voi laittaa kunhan keittää useampaan otteeseen suolat pois.

    • Plekostomus

      Lukeiseppas nämä linkit;
      http://www.aquahoito.info/suomi/aloittelija/index.html

      Ennenkuin hankit kaloja;
      http://www.aquahoito.info/suomi/ohjeita/kypsytys.php

      Miksi akvaario ei voisi näyttää luonnolliselta?
      Runsaasti kasveja, mangrovekantoja, liukenemattomia kiviä.
      En laittaisi saunankiukaassa haurastuneita kiviä akvaarioon.

      Pian koittaa kevät ja luonnosta saa kauniita, juuri oikean mallisisia ja -värisiä kiviä. Puutarhamyymälöistä löytyy liukenemattomia luonnonliuskekiviä. Toki Tiimarikiviä voi myös laittaa, kunhan varmistaa etteä ne ovat KIVEÄ, eikä niistä liukene mitään.
      Akvaariokaupoista löytyy runsaasti akvaarioon laitettavia, TURVALLISIA, sisusutustarvikkeita, joista ei irtoa mitään epäsopivaa.

      Merisimpukoita ei elä makeassa vedessä luonnossakaan.
      Osta mieluummin akvaarioon soveltuvia oikeita, eläviä kotiloita. Ovat paljon mielenkiintoisempiakin.
      http://sademetsa.net/kotilot.php

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      252
      4548
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      128
      2978
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1461
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1314
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    Aihe