Lisävalot

Apuva

Olisin asentamassa A4 lisäpitkät.Onko kellään tietoa,mihin voisi turvallisesti kytkeä releen herätejohdon vaihtoehdoksi rosvoliittimelle.En haluaisi,että sähköjärjestelmä sekoaisi.
Onko perätön huhu,että asuntovaunu käytössä taka menevät johdot voivat sulaa,oisivat mitoitettu niin ohuiksi.

7

5432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1.8T

      Jos autosi on vanhempaa mallia, niin ei syytä huoleen, eikä taida uudemmissakaan olla. Asuntovaunun valot ei polta johtoja, mutta jos sinne otetaan jatkuvaa käyttösähköa tilanne muuttuu ja johdot tuskin kestää. Itselläni on reilusti pitkälle lampulle menevästä johdosta rosvottu virta releelle. Muista lisävalojen johdotuksessa riittävän paksut johdot tuo valotehoa.

    • Heikki

      Meinaatko laittaa ne lisäpitkät erillisen nappulan taakse vai aiotko polttaa niitä koko ajan ?

      1. Jos haluat polttaa niitä koko ajan auton alkuperäisten pitkien rinnalla, kytke releen herätejohto lähimpänä olevaan H4-lamppuun menevään pitkien valojen johtoon (en muista mikä se niistä kolmesta lampun kannassa olevista johdoista on, "kokeile langanpäällä", se ei riko mitään...)

      2. Jos haluat laittaa erillisen katkaisijan lisäpitkille (suosittelen), kaiva esiin auton omasta valo/viiksikatkaisijasta se johto jossa on virtanen päällä vain silloin kun valonvaihtoviiksi on pitkät-asennossa.
      Vedä tästä paikasta johto uudelle lisäpitkien katkaisijalle ja uuden katkaisimen toisesta navasta johto releen herätysvirtakoskettimeen.
      Ettei koko auto mahdollisessa vikatilanteessa palaisi, laita vielä harakirikaupasta saatava ns. johtosarjasulakepesä (ja siihen 10 A proppu) väliin siihen johtoon joka menee viiksikatkaisimelta tähän uuteen lisäpitkien katkaisijaan.

      Ja eiku rakentelemaan...

      Se että auton oman johtosarjan johdot sulaisivat peräkärryn käyttämisen takia, on p..apuhetta, ei ne niin ohuet ole.
      Jos peräkärryn sähkölaitteissa on oikosulku, se polttaa silloin autossa olevan ao. virtapiirin sulakkeen.

      terveisin
      Heikki

    • Antti

      Akun puolelta pitkän valon kannasta rosvoliittimellä(tai vast.)releelle(ohjaus virta)n:ro 86 ja 87 sama ohjaus mutta tämä maatos,katkaisimelle sisään,katkaisijalta toinen johto maihin(auton runkoon).Akulta ( )(110W/14W=8A),15A sulake väliin releen n:ro 30 napaan,ja edelleen n:ro 85 lampuille,jos ohuempaa johtoa niin voisi laittaa kaksi tai kolmekkin rinnan nätisti nauhalla kiertäen,numerointi vielä tarkistaa releeltä,5 napaisia releitä on joista syötöt lampuille rinnan(aina vain paranee)

    • Jone

      Minkälaiset lisäpitkät olet asentamassa (merkki,malli) ja mihin kohtaan? Olen itse suunnittelut samanlaista 'projektia', mutta en ole vielä aloittanut.

      • Hella

        Suosittelen lämpimästi lisävaloprojektin toteuttamista! Itellä on Hella 1000FF, ja ne ovat todella hyvät. Eräänä yönä maaseudulla ajaessani bongasin 25 peuraa "hajaantuneena" n.20km:n taipaleelle. Testasin pari kertaa miten otukset erottuvat ilman lisäpitkiä (kun olin ne ensin havainnut täysin valoin), ja eihän niitä näkynyt lainkaan!

        Nyt Hellalta löytyy myös 3000FF, mutta muistaakseni niiden referenssiluku on liian iso normaalien pitkien kanssa käytettäväksi.

        Asennuksesta: paksua piuhaa etenkin akulta releelle, väh. 6mm2, koska syöttää virtaa molemmille lampuille. Muut piuhat ainakin 2,5mm2, jotta saat kaiken hyödyn irti lyhdyistä.


      • Immu
        Hella kirjoitti:

        Suosittelen lämpimästi lisävaloprojektin toteuttamista! Itellä on Hella 1000FF, ja ne ovat todella hyvät. Eräänä yönä maaseudulla ajaessani bongasin 25 peuraa "hajaantuneena" n.20km:n taipaleelle. Testasin pari kertaa miten otukset erottuvat ilman lisäpitkiä (kun olin ne ensin havainnut täysin valoin), ja eihän niitä näkynyt lainkaan!

        Nyt Hellalta löytyy myös 3000FF, mutta muistaakseni niiden referenssiluku on liian iso normaalien pitkien kanssa käytettäväksi.

        Asennuksesta: paksua piuhaa etenkin akulta releelle, väh. 6mm2, koska syöttää virtaa molemmille lampuille. Muut piuhat ainakin 2,5mm2, jotta saat kaiken hyödyn irti lyhdyistä.

        Miten olette hoitaneet varsinaisten lisäpitkien
        kiinnityksen? Operaatio vaikuttaa jokseekin
        hankalalta kun maski nousee konepellin mukana.
        Saako tukevan asennuksen aikaiseksi ilman tukevaa
        "lattarautaa" jne.


      • Octavisti
        Immu kirjoitti:

        Miten olette hoitaneet varsinaisten lisäpitkien
        kiinnityksen? Operaatio vaikuttaa jokseekin
        hankalalta kun maski nousee konepellin mukana.
        Saako tukevan asennuksen aikaiseksi ilman tukevaa
        "lattarautaa" jne.

        Octaviaan väänsin "lattaraudat" 4mm:n ruostumattomasta. Siinäkin nousee maski pellin mukana, mutta tein sen verran pitkät raudat, jotta pelli mahtuu aukeamaan. Raudat tulee puskurin ja maskin välistä. Toi 4mm riittää ilman ylätukia, mutta yks lisämilli olis viä parempi. Nyt tärisee hieman soratiellä pahimmissa kuopissa, muttei häiritse.

        Kerroin jo asennuksestani VW-palstalla thredissä: PASSAT LISÄVALOT.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3693
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      31
      2074
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      39
      1991
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1701
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1492
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1462
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      78
      1409
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1131
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1115
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1093
    Aihe