ELÄINTENOIKEUDET

Anti-Kosher

eivät liikuta tiettyjä uskontokuntia eli niistä on täällä turha enään rätkättää. Mitään rakentavaa keskustelua ei saada niiden ihmisten näkyville, jotka tätä holocaustia - tietääkseni 2 uskontokuntaa? - harjoittavat. Rakentava keskustelu olisi ollut hedelmällistä, mutta minkäs teet, kun linja palstalla on mikä on. Tiedän, että noilla muilla keskustelupalstoilla asiaa saa käsitellä, mutta olisi 'alan (näiden uskontokuntien) ihmisten' mielipiteet kiinnostanut. Mutta ei väkisin.

6

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gohar

      ei pitäisi loukatata tai pelästyttää ketään,ei maksa mitään ja silti voit auttaa mm kodittomia eläimiä.
      Tämä ei ole eläintensuojelupalsta,sille on ihan omansa. Mutta koska sitkeästi joku massapostittaa eläinten teurastusvideota, eikä senkään paikka ole täällä niin olkoon.

      • linkittäjä

        massapostitus on jos samaa tekstiä levitetään joka palstalle, kun taas tässä tapauksessa postausta ei löydy kuin yksi kappale kerrallaan.
        Kyse on pikemminkin postauksen uusimisesta, kun aijemmin lähetetty katoaa mystisesti ilman pätevää syytä bittiavaruuteen.


      • uskomaton

        Hei Gohar

        Mites itse teet, syötkö vain hitaasti tapettua lihaa, vai käykö kaikki, tai oletko peräti vegaani?

        Kivaa pakkaspäivää:)


      • Gohar
        uskomaton kirjoitti:

        Hei Gohar

        Mites itse teet, syötkö vain hitaasti tapettua lihaa, vai käykö kaikki, tai oletko peräti vegaani?

        Kivaa pakkaspäivää:)

        vaikka heittosi onkin tarkoitettu...no kuka tietää miksi, niin vastaan että Gohar ei syö häkkikanojen munia, eikä minkäänlaista tuotantoeläinten lihaa, ei ole syönyt 15 vuoteen. Jos ei inhimillisissä oloissa kasvaneen eläimen lihaa ole saatavana niin sitten järsin porkkanaa. Kanan paikka ei ole neliön häkissä,possun paikka ei betonikarsinassa eikä lehmän parressa sisällä vuodet ympäri. Näin o :P


    • piikkiq

      niin kotiteurastuksen maatilalla kuin suomalaisessa elintarviketeollisuudessa.

      Mitenkään kaunista ei kuolema ole missään teurastumuodossa, mutta tarpeettoman kärsimyksen tuottaminen ei kuulu asiaan.

      En usko että kaulavaltimoiden ja samalla hermoston katkettua eläin enää olisi tietoinen tapahtumasta.

      Muslimien ja juutalaisten teurastuksessa eläin toki liikkuu kauemmin kuin aivoihin kohdistetun laukauksen tai sähköiskun saanut eläin, mutta kuvista on mahdoton tehdä päätelmää, että teurastustapa aiheuttaisi suurempaa kärsimystä eläimelle.

      Käsittääkseni teurastustavan tarkoitus on saada eläimen veri pois lihasta. Ja eläimen lihaksisto toimii ja samoin sydän, mutta ne ovat autonomisia toimintoja. Eläin ei siis välttämättä kärsi yhtään enempää kuin länsimaisessa teurastustavassa.

      Aivoihin kohdistunut isku lamauttaa lihaksiston ja sydämen. Se siis näyttää kauniimmalta, kun lihaksisto lamaantuu ja eläin ei liiku iskun jälkeen.

      On turhaa yrittää leimata muslimit tai juutalaiset tämän perusteella.

      Piikkiq

      ps. sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan

      • Eihän?

        >En usko että kaulavaltimoiden ja samalla hermoston katkettua eläin enää olisi tietoinen tapahtumasta.
        Muslimien ja juutalaisten teurastuksessa eläin toki liikkuu kauemmin kuin aivoihin kohdistetun laukauksen tai sähköiskun saanut eläin, mutta kuvista on mahdoton tehdä päätelmää, että teurastustapa aiheuttaisi suurempaa kärsimystä eläimelle.>

        Ihmisillä on vapaus uskoa mihin tahansa, mutta sitä ei kannata väittää totuudeksi. Jos eläimen tietoisuus katoaa ja kysymys on ainoastaan lihaksiston tahdostariippumattomista liikkeistä, niin miten selität eläinten pyrkimyksen päästä seisovaan asentoon pystyyn? Jos lihaksisto kykenee toimimaan jonkin aikaa ilman hapentuloa, niin miksei aivot?

        Sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan...jaa...no se on totta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11407
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9720
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      140
      5508
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3774
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3730
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3625
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3368
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3153
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2783
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      78
      2558
    Aihe