Vastustan käytännön islamia

Vastustan käytännön islamia. Olenko vaarassa terroristiuskonnon taholta?

3

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minerva

      käytännön islamilla?

    • Teoreettisesti bahailaisuus on vielä pahempi harhaoppi kuin islam kristillisestä näkökulmasta. Eiköpä se yksi väittänyt olevansa takaisin tullut Jeesus tai jotain? Ja bahailaisilla on sitten vielä tämä sama Koraani, josta löytyy se kaikki harha mitä islamissakin on.

      Käytännössä bahailaiset eivät ole vaaraksi kenenkään fyysiselle koskemattomuudelle. Tai eivät ainakaan enepää kuin vaikkapa luterilaiset. Samaa voi toki sanoa suuresta osasta muslimeja, mutta näkyvä ja äänekäs osa muslimeista on vaaraksi naapureilleen. Käytännössä maltillisetkin muslimit muodostavat umma-lammikon, missä terrorismin kalat uivat.

      Ja monet maltillisetkin muslimit ovat sitä mieltä, ettei islamia saa arvostella tai vastustaa. Ja tämä on selvästi ristiriiadassa länsimaisen uskonnonvapausperiaatteen kanssa. Malttamattomat muslimit sitten pyrkivät panemaan toimeen kirjaimelliset ohjeet, joita löytyy Koraanista, koskien islamin vastustajia.

      Tässä vähän perusteita, miksi vastustan käytännön islamia.

      Miten sitten vastustukseni toteutan? Suomen lain puitteissa, totta kait.
      Ensiksikin, jos minulla on mahdollisuus valita, en suosi islamin leviämistä. Esim. jos olisin päättämässä osaltani uuden moskeijan luvasta, vastustaisin sitä. Vanhan ja kulttuurihistoriallisen moskeijan kohdalla voisin tehdä poikkeuksen, jos kyse olisi kunnostuksesta tms. Tämä oli nyt teoreettinen esimerkki, mutta periaate selvinnee.

      Toisekseen sitten tuen islamista poispääsyä yms.
      Kolmanneksi pyrin tuomaan esille myös islamin perustan heikkouksia, eli opillisia heikkouksia.
      Neljänneksi pyrin tuomaan esille johtavien muslimien juonia, kuten tämän imaamien maanpetoksellisen kuvajutun.
      Viidenneksi pyrin ymmärtämään Israelin toimia ja tuomaan ne esille parhain päin. Esim. nyt juuri on uutisissa, miten palestiinalaiset järjestivät mellakoita kirkkoa ja Tanskan edustostoa vastaan Libanonissa ja toisaalta miten Israel poisti muutamat terroristit Palestiinasta. Edellinen oli huono uutinen ja jälkimmäinen parempi uutinen. Israelilla on oikeus ja koko oikeudenmukaisen ihmiskunnan tukema velvollisuus torjua islamilaista terrorismia.

    • Esimerkkinä käytännön islamin hedelmistä HeSa:n artikkelissa mainittiin äidin tippasilmässä ennustelleen, että hänen lapsensa muodostuvat aikapommeiksi tanskalaisille. Ovat kuulemma valmiita kuolemaan.

      Sanoisin tähän, että on sinänsä jaloa olla valmis kuolemaan uskonsa tai aatteensa vuoksi martyyrina. Martyyriksi en laske kuitenkaan niitä, jotka ovat valmiita tapaamaan samalla toisinajattelijoita. He voivat olla parhaimmillaan sotilaita ja pahimmillaan itsemurhaterroristeja.

      Toinen henkilö huusi HeSa:n mukaan: "Kykenemme hävittämään heidät".
      Tähän sanoisin, että aina ei kannata tehdä kaikkea sitä, mihin kykenee. Aina ei kannata edes yrittää. Israelkin kykenisi järjestämään jokaikisen terroristin hautajaisiin verilöylyn, mutta eipä ole tehnyt sitä. Islamistit tosin Irakissa tekevät sillä tapaa.

      Enpä haluaisi näitä muslimeja tai eiolemuslimeja, mitä nyt lieneevätkään, naapureikseni. Miten sitä voisi elää loukkaamatta naapuriaan, kun näille Nalle Puhin kaveri Nasukin on loukkaus!!!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3850
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2974
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      9
      1882
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      6
      1616
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1089
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      741
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      741
    Aihe