p12 tekna trav 1.8 -03

juu tultiin viikonlopun reissu primulla ja kyydissä 4 aikusta, onneksi oli hyviä jutun kertojia matkalla muuten olisi tullut takapenkkiläisille tylsä reissu kun maisemat jää näkemättä, no pakkasta oli se 22.
ei riitä puhalluslaitteen äly / teho pitämään takalasia sekä taka sivuikkunoita sulina jos takapenkillä on yksikin kyyditettävä. 1-2 hlöä menee mut se kolmas vissiin höyryttää niin paljon että lasit jäätyy.
92492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

raitisilmasuodatin. Mulla ainaki primerassa ja almerassa vetää lasit huuruun kun suodatin on likainen. Olenkin nykyisin ottanut sen pois talveksi. muistat vaan keväällä laittaa uuden ;-)

Äänestä
  • juu joulukuussa on vaihdettu, et ei pitäs olla kovin tukossa.

    Äänestä

Mulla primera 1.6 vm05 automaatti ilmastointi on niin tyhmä tai sen ohjelma in huono se pitää puhalluksen liian pienellä kovalla pakkasella,lämpö kyllä riitää mutta jos useampi henkilö kyydissä lasit jäätyy mytta kun laitta puhalluksen manualille ja puhalluksen noin puoli teholle kaikki lasit ovat aivan jäätömät.

Äänestä
  • Voit säätää puhallinnopeutta myös manuaalisesti, vaikka pidät automaticin päällä muuten.

    Äänestä

  • Olen nyt kovilla pakkasilla pitänyt puhalluksen valinnan käsisäädöllä ikkunoille ja alas, muut valinnat on automaatilla. Kun tuota vaatettakin on runsaanlaisesti, lämpötila on ollut säädettynä 19C:een. Tänään sitten muutaman kilometrin ajon jälkeen muutin lämpötilan asetusta pari astetta korkeammalle ja homma meni aivan ufoksi: kun alemmalla asetuksella puhallusta tuli jo reilusti, lämpötila-asetuksen nosto pudotti puhallinnopeuden ja ikkunat alkoivat pikkuhiljaa huurtumaan. Vasta kun kone oli kunnolla lämmennyt n 20min ajon jälkeen, alkoi puhallustakin taas tulla riittävästi ja huurut hävisi. Aivan kuin automatiikka olisi todennut ettei sillä vielä riitä lämmintä noin "korkean" sisälämpötilan ylläpitämiseen.

    Äänestä

  • Kutiainen kirjoitti:

    Olen nyt kovilla pakkasilla pitänyt puhalluksen valinnan käsisäädöllä ikkunoille ja alas, muut valinnat on automaatilla. Kun tuota vaatettakin on runsaanlaisesti, lämpötila on ollut säädettynä 19C:een. Tänään sitten muutaman kilometrin ajon jälkeen muutin lämpötilan asetusta pari astetta korkeammalle ja homma meni aivan ufoksi: kun alemmalla asetuksella puhallusta tuli jo reilusti, lämpötila-asetuksen nosto pudotti puhallinnopeuden ja ikkunat alkoivat pikkuhiljaa huurtumaan. Vasta kun kone oli kunnolla lämmennyt n 20min ajon jälkeen, alkoi puhallustakin taas tulla riittävästi ja huurut hävisi. Aivan kuin automatiikka olisi todennut ettei sillä vielä riitä lämmintä noin "korkean" sisälämpötilan ylläpitämiseen.

    Automaatille se puhalluksen säätö niin kävi varmaan sulle

    Äänestä

  • herkästi kirjoitti:

    Automaatille se puhalluksen säätö niin kävi varmaan sulle

    Primulan ilmastointi on täysi susi,samoin alusta ja ohjaus,onneksi pääsin eroon.

    Äänestä

  • herkästi kirjoitti:

    Automaatille se puhalluksen säätö niin kävi varmaan sulle

    Ainakaan näytön mukaan ei muuttanut muita asetuksia ja "manual" oli edelleen päällä. Eipä tuo nyt niin iso asia ollut, kunhan ihmetytti. Nyt reilun kahden talven kokemuksella bensa P12:sta väittäisin että huurtumiset johtuu siitä että ei osata käyttää, ei viitsitä lukea manuaalia ja/tai sitten on suodattimet tukossa. Ajoon lähtiessä huurteenpoisto ja lämpimällä koneella automaattisäätö riittää aika moneen keliin.

    Äänestä

Vaihdata raitisilmasuodatin välittömästi. Ainakaan -03 Sportdeckissä ei ole pienintäkään ongelmaa pitää kaikkia laseja sulana, ajeltu on -25 asteessa kolmella hengellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lasit jäässä oulu-kmo kirjoitti:

juu tultiin viikonlopun reissu primulla ja kyydissä 4 aikusta, onneksi oli hyviä jutun kertojia matkalla muuten olisi tullut takapenkkiläisille tylsä reissu kun maisemat jää näkemättä, no pakkasta oli se 22.
ei riitä puhalluslaitteen äly / teho pitämään takalasia sekä taka sivuikkunoita sulina jos takapenkillä on yksikin kyyditettävä. 1-2 hlöä menee mut se kolmas vissiin höyryttää niin paljon että lasit jäätyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu