Itse lasken ämpäriin hanasta höyryävän kuumaa vettä.
Sekaan pistän pyykinpesupulveria esim omo, ariel tms reilunlaisesti ja sekoitan. Sinne laitan muovikasvit likoon ja taatusti tulee pian puhdasta! Levät yms irtoavat tosi hyvin, ja vesi on pian vihreänruskeeta.Saatan myös käsin hämmentää kasveja pyykkinpesupulverilioksessa. Eikä tarvitse hammasharjoja yms.
Sen jälkeen huuhtelen kasvit haaleassa vedessä kunnolla ja pistän takaisin akvaarioon. Näin olen toiminut jo pitkään.
Movikasvit puhtaaksi
2
420
Vastaukset
- Plekostomus
Kuulostaa epäilyttävälle.
Oletko varma ettei pesuainejäämiä kasveihin jää? Pienikin määrä on pahaksi kalastolle.
Itse en käytä väkeviä pesuaineita missään akvaarioon liittyvässä pesussa saati sisusteiden pesussa.
Alunalla ja suolalla desinfioidaan.
Mieluummin juuriharjaa kuin myrkkyjä.
Akvaariopesuun käytetään harjaa, jolla ei pestä muuta.
Samoin akvaariosangot- ämpärit ovat pesuainepuhtaita, eikä niitä käytetä muuhun kuin akvaarion hoitoon.
Tuolla eräs pesuainekeskustelu;
http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=53681&highlight=pesuaineet* - USKALTAISI
noin tehdä.muovikasveja ei muutonkaan kannata kovin montaa laittaa,mieluiten vain oikeita.
pari kolem oikeiden seassa ok, ja silloin se levän puhdistaminen ei nyt niin kauan vie..jos ei anna levän kauan siihen asettua.laittaisin ite ne kuumaan veteen ja ehkä ruokasoodaa.on aika turvallinen aine ja tehokas.ei tule haju tai maku haittoja..eikä imeydy muoviin.muovi kyllä varmaan imee itseensä pesuainetta jonkin verran
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1504877Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813556SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312553SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402233Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä762080Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851983Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231981Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191458Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään991272