Moi. Ajattelin vain tiedustella vähän kuhan syksyisestä pyynnistä, että olisiko paras aika ennen auingon nousua ja laskua mennä uistelemalla pyytämään sitä veijaria? Ahventa olen saanut usein kun oon kuhaa pyytänyt. Käytän ainakin Rapalan Tail Danceria (värin nimee en muista), Originalia (trout), ja Mörtblankia (firetiger). OK?? Muita uistimia kuhalle?? Kiitos jo etukäteen.
Kuhaa.
4
859
Vastaukset
- Zizzo
Hmmm... Itse en kuhaa pahemmin ole uistellut, mutta sanoisin, että kannattaa mennä siinä vähän ennen auringon laskua, aamulla ei syönti kai ihan niin hyvää ole kuin illalla, huonona päivänä (pilvinen, tuulinen) saatta olla myös päivällä ihan hyvä syönti. Vaapuista, perinteisiä ovat pitkät vaaput, päivällä syvällä uivat, illemmalla kuhat tulevat pintaan syömään muikkua ym. pikkukalaa, joten jotain mitkä eivät kauhean syvälle mene... Rapala Countdown voisi olla ihan hyvä.. Väreistä, keltaselkä ja valkovatsa, Firetiger ja jotain muita..
Kannattaa muuten rekisteröityä Kalassa.net-keskusteluun. Siellä on ehkä vähän aktiivisempaa keskustelua kuin täällä.
Terv.
Zizzo
[email protected]- Professor
Kiitos vinkeistä. Nyt pitäisi mennä vaan v-loppuna kokeileen. =) Kun alan jo kyllästyä saamaan ahventa ja haukea. Lohivedet on asuinpaikastani niin kaukana että ei kovin äkkiä pääse niihin käsiksi. Mutta kiitos vielä ja kireitä siimoja.
- Esa Vainikka
Professor kirjoitti:
Kiitos vinkeistä. Nyt pitäisi mennä vaan v-loppuna kokeileen. =) Kun alan jo kyllästyä saamaan ahventa ja haukea. Lohivedet on asuinpaikastani niin kaukana että ei kovin äkkiä pääse niihin käsiksi. Mutta kiitos vielä ja kireitä siimoja.
Näin syksyllä kuhan saanti vähän vaikeutuu kun vedet jäähtyy.Itse olen parhaiten saanut kylmän veden aikaan keskipäivällä ja syvältä.Toimivina vaappuina rapalan original ja bomber.Kannatta vedellä syvän penkoista jostain 10 metrin paikkeilta ja myöhemmin syksyllä jopa syvemmältä.Ison asun uisteluhan on muuten ihan kivaa.Takiloilla vaan penkoista ja pientä vaappua peliin.Puolen kilon kahtapuolta oleva assu keveillä välineillä on ihan kiva urheilukala(eli takiloihin ul-vavat)
- koukussa.fi
Syksyllä olen huomannut että moni sanoo että saanti vaikeutuu mutta paskanmarjat ! itselläni on parhaat saaliit juuri syksyisin ( jollei talvea lasketa)
menet kuule pilkkimään syvänteisiin / virtaaviin kohtiin niin varmasti saat huippusaaliit, pilkiksi suosittelen hopea siipeä
lisää aiheesta löytyy www.koukussa.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73893
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104768- 51707
- 39664
- 49634
- 44630
- 31629
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 50560
- 37506