Mitkä objektiivit sopisivat...

harrastelijan luontokuvauks...

Kamerana mulla on Canonin EOS 20D.

En etsi mitään parhaita mahdollisia ammattilaisten käyttämiä objektiiveja, vaan edullisia hintalaatu -suhteeltaan hyviä vaihtoehtoja opiskelijalle ;)

Kuvaan paljon lähelle ja kauas, aina pienistä ötököistä maisemiin, eli pitäisi olla mahdollisimman suuri kuvausala.

Oliskos ehdotuksia?

3

1592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ron

      ..vaikka Sigma 70-300 DG Apo Macro... Itsellä on tuokin ja ihan on kelpo vehje hintaansa nähden. Sillä saa mm. macrokuvaa suhteessa 1:2, joka on ihan hyvää luokkaa. Piirto alkaa suttaamaan n. 30-40 metrissä, muttei pahasti. Tuella ja taidolla pärjää ihan loistavasti. Hintakaan ei ole paha, reilut 200e.

    • kuin 70-300

      Noi 70-300 objektiivit on aika huonoja makroiluun. Lähin tarkennusetäisyys 95cm. Tuollaisen matkan päästä tähtääminen esim. hyönteiseen on varsin hankalaa ja kun kuvakulma vastaa lähes 500 millin polttoväliä täydellä ruudulla, tärähdysvaara on varsin suuri. Todella huono ratkaisu jos aikoo makroilla.

      Itsellä on yleiskäytössä Sigman 28-200mm, jonka lähin tarkkennusetäisyys on 45cm. Tuolta etäisyydeltä tähtääminen on jo moninkertaisesti helpompaa kuin lähes metristä. Lisäksi objektiivissä on sisäinen tarkennus, joten sen kanssa voi käyttää pyöröpolarisaatiosuodinta. 200mm telepääty on myös riittävän pitkä croppirungossa.

    • HrZ

      Makroiluun Raynox MSN-xxx / DCR-xxx ja teleen osta joku manuaalijärkkärin tuubi käytettynä , esim: joku NAF/EOS 70-300/4-5.6 APO tai isompi ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      61
      4749
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      97
      4451
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      78
      3934
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3837
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      120
      2877
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2638
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2552
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      2529
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      2519
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      2394
    Aihe