Pienenä söin mandariineja ja muita sitruksia missä sattui ja syljeskelin siemenet kukkapurkkeihin. Yhdestä tällaisesta siemenestä sitten alkoi kasvaa taimi, ja nyt (olen 18) taimi on yli kaksimetrinen hoikka puu. Puu on mulla isossa kukkaruukussa olohuoneessa, ja se on saanut olla rauhassa mun kolmevuotiailta kissaveljeksiltä, koska ruukun suojana oli kanaverkkoa.
Joulun alla söin sohvalla taateleita ja tuikkasin yhden siemenen sitrusruukkuun ihan huvin vuoksi, jos se alkaisi kasvaa. Viime viikolla huomasin että ruukusta pistää esiin muutaman sentin korkuinen taimi! En muistanut, mitä siemeniä olin purkkiin laittanut, joten otin kanaverkon pois ja kaivoin taimen läheltä. Taatelinsiemenestähän se oli alkunsa saanut. Riemastuin, kuka nyt ei taatelipalmua haluaisi, ja päätin siirtää sen seuraavana päivänä eri astiaan.
Seuraavana päivänä ruukussa oli kuoppa ja taatelipalmu oli kadonnut. Suutuin kissoilleni ja masennuin. Nyt en löydä kivellisiä taateleita mistään, eli joudun odottamaan ensi jouluun uutta taatelipuuta. Eikä tässä kaikki, vaan kissat on keksineet uuden holokaustin kohteen. Ne kaivelee sitruspuun juuria esiin ja syö niitä! Ja sitten saan taas siivota oksennuksia ties mistä.
Ennenkuin teen kissoistani lapaset yritän saada niitä pysymään pois puuni läheltä. Tätä varten laitoin appelsiininkuoria puun juurelle... ja karvapalloseni heittelivät kuoret pois, söivät juuria ja oksensivat matolle. Nyt silppusin puun juurelle sipulin ja se näyttää auttavan, mutta ei näytä kovin nätiltä.
Onko mitään ideoita millä saan kissani pidettyä pois ruukulta sen aikaa että löydän kanaverkkoa?
Biologista sodankäyntiä
kaksi kissaa ja sitruunapuu
1
194
Vastaukset
- sip-su
Laita ruukun päälle kirjoja, kiviä, nosta puu pois ulottumattomiin, tee aita, tänään on rautakaupat auki, käy ostamassa kananverkkoa, pingota suoja kankaasta, kasvata kissoille suoliston hyvinvoinnille tärkeitä kauranoraita, jotta ne saavat sitä mitä ne ruukuista etsivät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi564446Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal854137- 703598
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963520Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1102557- 352388
- 372272
- 242269
- 382249
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k232134