Kokemuksia:ei huoli tuttia eikä pulloa

kuinkas kiinteät??

Kysymykseni koskee "luomuvauvaa", joka ei ole vielä 3 kuisen elämänsä aikana huolinut sen paremmin tuttia kuin -pulloakaan, täysimetyksellä on ollut siis. Pulloa on kyllä kokeiltu, mutta "sylkee" maidot toisesta suupielestään pois. Maito on ollut omaa pakastettua maitoa, luulisi olevan samanmakuistakin mitä normaalisti syö, mutta ei. Tuttia on tyrkytetty kun imeskelee kättään, mutta sen vauva ottaa ihan vitsinä: alkaa naureskella ja työntää kielen jo valmiiksi esille, jotta voi sitten pulauttaa tutin kielellä pois.

Onko tällaisen vauvan kanssa vaikeaa aloittaa kiinteät ruuat? Pelottaa jo valmiiksi ja olenkin ajatellut tossa kuukauden kuluttua aloittaa totuttamisen, vaikka neuvolassa sanottiinkin, että voisi syöttää pelkkää rintaa puolivuotiaaksi, kun maitoa tulee reilusti. Mutta jos jätän opettelun puolivuotiaaksi ja syöminen on yhtä vaikeaa kuin pullon kanssa, niin lapsihan joutuu olemaan pelkällä rintamaidolla vielä hamaan tulevaisuuteen..? Kokemuksia kaivataan, nimimerkillä pelokas äiti :)

3

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samoin meillä

      Meillä oli vähän sama juttu silloin, kun vauvani oli pieni. Ei kelvannut tutti eikä tuttipullo. Tämä sitoi minua aika paljon, kun imetys oli aina 3-4 tunnin välein. Tyttö söi tosi hyvin rintaa ja täysimetinkin reilut 5 kk, jonka jälkeen aloittelimme kiinteiden maistelun. Siinä ei ollut mitään ongelmia. Alussa tietenkin perunan (aloitin sillä) maku oli outoa ja tyttö pyöritteli sitä ihmeissään suussa. Mutta hyvin kiinteiden syöminen sujui. Ikääkin oli jo sen verran, että aika nopealla tahdilla sai alkaa antaa erilaisia ruokia.

      Pikku hiljaa yritin totutella tyttöä syömään tuttiakin, vaikka kirjoissa kehoitetaan unohtamaan koko tutittelu, jos vauva ei ole sitä kaivannut 3 kk mennessäkään. Meille se oli kuitenkin pelastus, koska sormen imeminen loppui siihen samoin kuin unen etsiminen. Päikkäreille ja yöunillekin nukahtaa tosi hyvin, kun laittaa vaan tutin suuhun. Poisoppiminen on taas uusi juttu, mutta se tulee sitten aikanaan. Enemmän siitä on ollut meille iloa kuin haittaa. Kannattaa antaa vauvan pidellä tuttia omissa käsissään ja jos hän vaikka hoksaisi alkaa itse työntämään sitä suuhun.

      Tuttipullosta tyttö juo nyt ihan hyvin, ikää 10 kk. Hän juo myös nokkamukista ja mukinkin reunasta. Eli älä suotta murehdi tulevasta, kaikki sujuu omalla painollaan ja olen huomannut sen, että vauva saattaa yks´kaks hoksata jonkun asian. Tsemiä!

    • elokuun äiti

      meilläkään pulloa eikä tuttia. Kokeiltiin jos vaika minkälaisia ja muotoisia tutteja mutta ei.
      Kiinteät aloitettiin 3 kk iässä. Aluksi vähän hankalaa, mutta suostui kyllä aina maistamaan. Vaihdettiin toiseen ruoka-aineeseen, niin saattoi kelvata paremmin. Tuttipullo kelpasi vasta kun kiinteät alkoi. Silloin alettiin juomaan iltavelli pullosta. Nyt on itse hylännyt rinnan n.6kk iässä. Tutti alkoi kelvata vasta kun sai ekat hampaat. Tuttia edelleen syö tosi vähän.

    • Minnie

      Meilläkään ei pikku-neidille kelvannut tuttipullo sen kummemmin kuin tuttikaan. Kiinteät lähtivät menemään tosi hyvin, jopa liiankin hyvin, piti jopa rajoittaa, että menisi maitoakin. Lisämaito tarvittaessa ja vesi menevät hyvin nokkamukista, tuttipullo ei kelpaa vieläkään, enkä sitä aio enää tarjotakaan enkä myöskään tuttia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      14
      11339
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      44
      3892
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      113
      3070
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      127
      2406
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      82
      2080
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1781
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      304
      1029
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      820
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      765
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      709
    Aihe