Olen hankkimassa n. 2-3v vanhaa autoa ja kovasti kiinnostaisi Mondeo farkku hyvän tila/hinta-suhteen takia. Mutta mites tuo ovien ruostuminen, mistä vuosimallista lähtien ongelma on poistettu? Entä fokuksen kohdalla? Uskaltaako korjatun hommata?
Käytetty Mondeo
16
4521
Vastaukset
- samaa laatua!! -04
Omien kokemusten perusteella en suosittele mondeota heikon laadun takia!
Paljon piileviä vikoja!
Mm. kittivika ovissa->ruostuu, heikot sarannat->ovet roikkuvat, vetonivelet kuluu voitelun puutteen takia->suojakumin pannat väljät(niitä laitellaan miten sattuu kiinni, liimalla, rautalangalla..), heikko laatuiset kankaat->nukkaantuu, katon tiivisteet vuotaa->pestessä menee sisään ja uittaa vettä välikattoon, kori nitisee ym.. ym..
Nyt alkaa oleen kyllä hinta kohdallaan, kun mondeon hinnat on vähän romahtanut...
Jos mondeon hankit varaudu yllättäviin vikoihin.
Focuksessa samoja tyyppivikoja, pahimmat niistä ovet ja vetonivelet! - järkevin
huoltokirja kunnossa ->kittisaumat hoituu.
Muita todellisia merkittäviä ongelmia ei ole,
jos auto asiallisesti huollettu.- merkkikorjaamo
Itse voin sanoa, ettei viat vähene vaikka kaikki huollot olisi tehty ford servicessä.
Tosi hyvällä tuurilla ei murheita mondeon kanssa, mutta yleensä on murheita mondeon kanssa riittää...!! - miihkali
merkkikorjaamo kirjoitti:
Itse voin sanoa, ettei viat vähene vaikka kaikki huollot olisi tehty ford servicessä.
Tosi hyvällä tuurilla ei murheita mondeon kanssa, mutta yleensä on murheita mondeon kanssa riittää...!!Kerropa mulle automerkki, jossa ei vikoja ole.
- Mutta mondeossa
miihkali kirjoitti:
Kerropa mulle automerkki, jossa ei vikoja ole.
on paljon tyyppivikoja, jotka pitäisi saada ton hintaisesta autosta pois!!!
Korkea katteisen tuotannon tulos!!
Tosin rahat menneet pomojen taskuun, kun usassa menee tehtaan nurin... - miihkali
Mutta mondeossa kirjoitti:
on paljon tyyppivikoja, jotka pitäisi saada ton hintaisesta autosta pois!!!
Korkea katteisen tuotannon tulos!!
Tosin rahat menneet pomojen taskuun, kun usassa menee tehtaan nurin...Tuo Usa:n tapaus on aivan eri juttu. Mallit siellä poikkeavat paljonkin Euroopan Foordeista.
- mukaan
2005 mallissa piti olla poistettu. Kaveri kuitenkin väitti joutuneensa vaihtamaan oven jo 8 tkm ajon jälkeen eli olisiko sitten satamassa ruostunut.
Terve neuvo: Älä puutu kyseiseen kapistukseen. Kaikki on mahdollista!- Oikea omistaja
jotka ovat soopaa. Itsellä Mondeo 4 vuotta, ajettu yli 70tkm vikoja:
-Ovien kittisaumat korjattu (1 ovi vaihdettu) takuuseen
-Vetareiden kiinityspannat uusittu ja suojakumit liimattu kiinni 30tkm kohdalla=>ei mitään vuotoja esiintynyt sen jälkeen
-dieselissä nykimistä joka poistui softapäivityksellä
-yksi iskari rikki, meni takuuseen
Siinä kaikki viat tähän saakka, eli ei mitään riippuvia ovia (saranat voideltu 10tkm välein), ei vuotavia tiivisteitä tms. juttuja
Suosittelen, hinta/laatusuhde on nyt erittäin hyvä, mutta valitsemassasi yksilössä pitää olla täydellinen huoltokirja. - itse nää!!
Oikea omistaja kirjoitti:
jotka ovat soopaa. Itsellä Mondeo 4 vuotta, ajettu yli 70tkm vikoja:
-Ovien kittisaumat korjattu (1 ovi vaihdettu) takuuseen
-Vetareiden kiinityspannat uusittu ja suojakumit liimattu kiinni 30tkm kohdalla=>ei mitään vuotoja esiintynyt sen jälkeen
-dieselissä nykimistä joka poistui softapäivityksellä
-yksi iskari rikki, meni takuuseen
Siinä kaikki viat tähän saakka, eli ei mitään riippuvia ovia (saranat voideltu 10tkm välein), ei vuotavia tiivisteitä tms. juttuja
Suosittelen, hinta/laatusuhde on nyt erittäin hyvä, mutta valitsemassasi yksilössä pitää olla täydellinen huoltokirja.Itselleni kävi siten, että vetarin kumien liimaus irtosi, ja rasvat jäi tielle!!
Joten vetarit meni myös uusiksi!! - P****aa
itse nää!! kirjoitti:
Itselleni kävi siten, että vetarin kumien liimaus irtosi, ja rasvat jäi tielle!!
Joten vetarit meni myös uusiksi!!jauha ! jos rasvaa tulee ulos, se ei tarkoita, että vetari poksahtamalla heti hajoavat. Vaatii ajoa ja paskaa niveliin hajotakseen ! Kaikenlaisia satusetiä taas liikenteessä !
- itse nää!!
P****aa kirjoitti:
jauha ! jos rasvaa tulee ulos, se ei tarkoita, että vetari poksahtamalla heti hajoavat. Vaatii ajoa ja paskaa niveliin hajotakseen ! Kaikenlaisia satusetiä taas liikenteessä !
En väittänytkään, että vetarit oli heti atomeiksi menneet, kun rasvat pursuivat pois!
Orastavaa kulumaa oli jo niin paljon, että uudet oli laitettava. Toivottavasti nyt on kumit pysyneet kiinni ja rasvat tallessa!!!!
- kysyjä__
viime viikolla tuli 4 volsun sarjan jälkeen mondeo taloon, kauan aikaa harkitsin passatin ja mondeon farkkujen välillä. mikäpäs tässä, täytyy nyt todeta, ihan peruskiva auto. mondeoon päädyin, kun vastaavan ikäiset passatit olivat haluamillani varusteilla aivan liian kalliita. paljon varoiteltiin näistä fordin uusista merkkivioista, mutta soitin edelliselle omistajalle ja varmistin että kaikki on korjattu takuuseen ennen ostoa. hinta oli ainakin todella kohdallaan varusteisiin ja ajokilometreihin nähden.
ja löytyihän se syykin siihen miksi mondeon ulkomuoto viehätti; ford on aikoinaan rekrytoinut -97 passatin pääsuunnittelijan taloonsa tekemään -01 mallin mondelon : ) - mondeo02
Täällä parjataan kaiketi kaikkia automerkkejä, fordin haukkumiset osuvat eniten silmiin, kun tätä palstaa tulee eniten luettua.
Totuushan on kuitenkin, että luotettavampaa autoa hinta/laatu -suhteessa saa etsiä! Minulla on kolmas ford ja toinen mondeo menossa, eikä ole mitään valittamista. Ainoastaan se, että ratissa viihtyy nykyään liian hyvin, tulee ajettua paljon... - Make
Harkitse vielä, Mondeossa on muitakin ongelmia kuin nämä mätänevät ovet. Aioin itse ostaa vm. 01:n mutta tulin toisiin aatoksiin. Ruostuu myös muualta, ja laadusta kertoo sekin että sisäpuolen ovenkahvat kuluvat parissa vuodessa sen näköiseksi että niihin on heitetty rikkihappoa. Ei ihme että autoa myydään halvalla.
En nyt löydä tähän hätään linkkiä, mutta jossain Tuulilasin palstalla autotoimittaja varoitti mm. että jarrut laahaavat niin että ne pitäisi 2 kertaa vuodessa ilmata ja puhdistaa.
Fordin laadunvalvonta on ollut tosi huonoa, en tiedä sitten onko tilanne parantunut 2000-luvun alusta.- Edsel
Ilmata??? minkä takia??? nykyiset jarrut jumivat jos niitä ei osaa käyttää, eli jos koskaan kunnolla polje jarrua tai aina jättää auton vaihteen varaan ilman käsijarrua niin varmasti ovat paikat jumissa jo pelkän liikkeen puutteen ja suolan yhteisvaikutuksista. Mutta nuo edelllä mainitut eivä kuitenkaan vaadi ilmaamista, vain viilaa, hiomapaperia, hikeä ja kuparitahnaa... koskee muuten kaikkia automerkkejä...
Ja siitä laadusta, aioit ostaa mutta et ostanut... siis millä tietämyksellä autosta puhut? kaverit kerto ym p****a jne?
Omista ja aja ensin puhu sitten!
Menee muuten samaan kategoriaan kun aikanaan haukuttiin 1,8td dieseliä kun on niiiin surkea!
No minulla oli edellinen farkku (-00) sillä moottorilla varustettu-180tkm kovaa ajoa, ja jakohihnan vaihto oli suurin murhe...
Tottakai pienet nitinät ja natinat TÄMÄN hintaluokan autoon kuuluukin, mutta sitä ajettavuutta ja varusteiden määrää ei sitten vastaavan ikäisistä ja hintaisista kilpailijoista enää löydäkkään ilmastointia, webastoa ym no se vakiovarusteinen kasettisoitin kyllä välillä ottaa päähän...
Edellinen oli mondeo, nykyinen on mondeo ja tuleva tulee olemaan Mondeo...
Ei ole muuten ovet ruostuneet, tai takapyörien äänieristeet tippuilleet...
- osku
En tiedä noin tuoreista malleista. Minulla itselläni on -96 1.8 bensakoneella varustettu Mondeo. Olen auton toinen omistaja, ajettu tällä hetkellä hiukan päälle 200 tkm. Autoon on tehty normaalit huollot, uutena ollessa merkkihuollossa ja sen jälkeen muualla. Näitä Fordien vakiovikoja ei autossani ole ollut, ei ole vielä vaihdettu vetoniveliä, ei edes niiden suojakumeja, auto on ruosteeton vaikka mitään ruosteenestokäsittelyja ei ole ensimmäisen jälkeen tehty. Ihmettelen itsekin olenko onnistunut saamaan jonkun ihmekappaleen koska niin paljon tuntuu muilla olevan vaikka minkälaista ongelmaa ja minulla ei ainkaan vielä ole ollut. Auto oli ensimmäiset 100 tkm Etelä-Suomessa ja sen jälkeen lähes päivittäin ajossa minulla täällä susirajalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi534270Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal813953- 703438
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963360Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1022369- 352238
- 362109
- 242109
- 382089
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231984