Mistä saa kuntoisuuslomia? Esim. Cooperin testi. Paljonko on juostava. Ammunta. Millä tuloksilla?
Vieläkö muusta mahdollisuus saada?
Vieläkö muusta mahdollisuus saada?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Cooperista 3000m niin Voit saada. Meillä tosin ei kai kukaan saanut vaikka olisi juossut mitä.
Ammunta: 11 tai 12 osumaa tauluun (max 12).
Esim. urheilukisoista voi saada on sijoittuu kärkeen.
Sitten esim. erittäin särmä toiminta leirillä.
Itse sain leiriansioista, juoksulenkeistä (4,5 km lenkki 10 kertaa alokaskautena), sotaveteraanikeräyksessä keräsin toiseksi eniten rahaa meidän patterista ja neljäntenä sotilaan perustutkinto (siitä saivat käytännössä lähes kaikki jotka osallistuivat kokeeseen)
Miten noista juoksulenkeistä voi saada kuntoisuusloman?
Ne erilaiset koulutusmetodit eri varuskunnissa... muistatkos?
Noi kuntsarit. att on semmonen kuntsari mahdollisuus, ja sit jotku sotilastaito kilpailut. Onko termi massapartio kenellekkää tuttu?
Loput kuntsarit on ns. patterikuntsareita. Eli jokainen saa jostain huuhaa hommasta kuntsarin, ja se loma pidetään erikseen määrättynä päivänä. Näin tykäreillä. alikessut ja koksut saattaa maybe saada ehkä pitää sen lomansa silloin ku haluaa.
Cooperin testissä 3000 m, on se yleisin. Sitten on tämä RK-ammunta (max 18) 1) kaikki osuu tauluun 2) saa yli 160 pistettä. Ampumataitotestistä (max 12) saa myös kun taulussa on 11-12 reikää. Sitten on erilaiset kilpailut. Esim. Sodankylässä syksyllä Jeesiön lenkki -polkupyöräkilpailu (60 km). Voittaja saa kuntsarin lisäksi jonkun killan antaman palkinnon (yleensä maastopyörä). Lisäksi komppaniakilpailun voittaneen komppanian osallistuneet saavat kuntsarin. Sittenhän on tietenkin JäPi (11 päivän Jääkäri- ja pioneeriharjoitus). Sen lopussa järjestettävien taitokilpailujen voittajajoukkueen jäsenet saavat kolme kuntsaria, toiseksi tullut kaksi, ja kolmanneksi tullut yhden kuntsarin. JPr:n AUK:ssa järjestettävän ryhmätaitokilpailun voittanut ryhmä saa myös kuntsarin tai kaksi.
noitten kuntsareitten takia ei kannata turhaa hikoilla. päivä sinne tänne. se on pojat sillä lailla, että viisas pääsee vähemmällä. rehkitään sitten oikeissa töissä.