mikähän talvikko uroksellani (8kk) on, kun se jyrsii häkissään pinnoja, (etenkin yöllä) sekä dunan muovisen yläosan kiinnikkeitä, joilla se yläjuttu saadaan muoviseen pohjaan kiinni. hamsu jyrsii niitä etenkin yöllä.
häkki on tilava, ja siinä on yksi kiipeily taso, ja paljon virikkeitä: juoksupyörä, se kiipeilytaso, vanerikoppi, ja siellä paperia, muovinen kanto, siellä paperia hamstrattavaksi, wc-koppi, (jossa hamsu myös nukkuu välillä. xD ) kiipeilytason alla paperia pesäntekoaineksina (tehny sinne ison pesän) wc-paperirullia ja muuta jyrsittävää, kuten niitä tikkuja, ruokakuppi ja tuoreruoka kuppi (ruokaa) puruja, juomapuollo ym.
Talvikko jyrsii yöllä....
3
382
Vastaukset
- gegs
vastaukseni jossa käsitellään samaa asiaa, mitä tehdä kun hamsu jyrsii kaltereita..
Minä ainakin epäilisin, että koska sillä ei eläinkaupassa ollut mitään muuta kuin kaltereiden järsimistä se ei oikein "osannut" tehdä muuta ja harrastaa sitä nyt uudessa kodissakin, vaikka järjestäisit mitä tekemistä.
Suosittelen muuten seuraavaksi hankkimaan hamsterin kasvattajalta.. Kasvattajat löydät www.hamsteriyhdistys.net
Voit kuitenkin kokeilla muuttaa hamsterisi häkin sisustusta kokonaan. Järjestä sille mahdollisimman paljon virikkeitä. Tunneleita, mökkejä, piilopaikkoja jne. Yksi hyvä keino tarjota hamsterille vähän aktivointia on purunvaihdon yhteydessä piilottaa purujen sekaan herkkuja joita hamsteri saa etsiä! :)
Jos nämä eivät tehoa kannattaa varmaan vaihtaa hamsu asustelemaan akvaarioon/terraarioon, sillä pitemmän päälle kaltereiden jyrsiminen kuluttaa hamsterin karvat pois kuonon alueelta. Joskus olen nähnyt myös vereslihalla olevia hamsun kuonoja.. :(- minä vaan..
kiitosa vastauksesta. :) vaihdoin hamsun häkin järjestystä, mutta sekään ei auttanut. (hamsulla on häkin sijasta duna) mahtaisikohan tämä kaltereiden jyrsiminen johtua siitä, kun hamsterini veli kuoli, (ne asuivat samassa dunassa, eivät tapelleet) ja sitä ennen ei jyrsinyt niitä.. :/
- sinitintti
moi!minunkin talvikko järsii dunan kattoritilää vaan päästäkseen vapauteen.olen järjestänyt popille puuhaa jos jonkin näköistä dunaan,mutta kivointa on vipeltää pitkin lattiaa ja kiipeillä kirjahyllyssä.yöllä se ei onneksi järsi,kun ei juoksupyörä addiktioltaan ehdi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254793Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa113469Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1293249Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss282706Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu832439Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181803Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91424Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1211299Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut101249Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41228