Olen monesti miettinyt miksi Helsingistä löytyy Lenin nimeä kantava puisto mutta ei esim. Hitlerille nimettyä. Käsittääkseni, on erityisesti suomen näkökulmasta tarkasteltuna Adolf Hitler ja hänen edustamansa aate, kansallisosialismi pienempi paha kuin kommunismi. Näin ehkä myös jopa maailmanlaajuisesti asia tutkittaessa.
Raadollinen uhrien lukumäärän vertailu on yksi tapaa laittaa pahuutta järjestykseen.
Kansallissosialismin uhrit voidaan mitata miljoonissa kun taas kommunismin uhrit on mitattava sadoissa miljoonissa.
Puisto myös Hitlerille
9
863
Vastaukset
- pino
punkuilla karvoilla ja uimahallille patsas
- kimmo
ookkona mäntti aatellu kumpi anto suomelle itsenäisyyden.aatteleppa sitä
- lenin 88
ookkona mäntti ikinä saanu turpaan?
- sitä itsenäisyyttä
Muistakaa mm. Mainilan laukaukset.
Kuitenkin sen kummemmin Hitleriä inhannoimatta,
toki aatulla tietynlainen tuki Suomalaisille oli.
- SimoH
kuten presidentin vaaleissa taas todistettiin Leninin aateveljiä, punikkeja, löytyy Suomesta lähes puolet väestöstä!
- Oikea Presidentti tuli
Eikös kunnon punikit nyt kuitenkin ole jotakin aivan muuta kuin sosialidemokraattien ehdokkaan äänestäjät.
Kyllä kunnon punikkimeininki on taakse jäänyttä aikaa, ainakin suurelta osin.
Ääriporukoitahan toki löytyy, aiheesta kuin aiheesta. - SimoH
Oikea Presidentti tuli kirjoitti:
Eikös kunnon punikit nyt kuitenkin ole jotakin aivan muuta kuin sosialidemokraattien ehdokkaan äänestäjät.
Kyllä kunnon punikkimeininki on taakse jäänyttä aikaa, ainakin suurelta osin.
Ääriporukoitahan toki löytyy, aiheesta kuin aiheesta.Mm. juuri mainitsemallasi tavalla todellisuutta pyritään peittämään!
Haloskakin vaihtoi sinisen (tai ei punaisen) vaatetuksensa, heti voitettuaan vaalit, takaisin punaisiin..
Punikkeja kaikki tyynni.
- toveri
mielummin kommari kun natsi.....
- Vulkan
Löytyyhän Hämeenlinnasta sentään valloittaja Birger Jaarlin mukaan nimetty katu. Vuonna 1249 tapahtuneen valloituksen seurauksena alkoi 560 vuotta kestäneen ruotsalaiskolonialimin aika. Hitlerin ja Stalinin aiheuttamat miehitykset kestivät enimmilläänkin vain murto-osan tästä, eli hämeenlinnalaiset pistivät paremmaksi tässäkin asiassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1411339Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa443892Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1143068Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1272406Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin812065Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961771Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3041029Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17820Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143765- 53709